​Studimi i ri: Plazma e ftohtë shkatërron koronavirusin për vetëm 30 sekonda

15.11.2020 21:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Studimi i ri: Plazma e ftohtë shkatërron koronavirusin për vetëm 30 sekonda

Sipërfaqet e ndotura me koronavirusin që shkakton COVID-19 u zbulua se lirohen plotësisht nga patogjeni kur trajtohen me plazmë të ftohtë atmosferike (CAP).

Ndërsa është zbuluar se metoda të tilla si spërkatja e alkoolit dhe ekspozimi ndaj dritës UV mund të shkatërrojnë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2, më shumë metoda mund t’i shtohen arsenalit kundër tij.

Tani, një studim i ri ka zbuluar se ekspozimi i sipërfaqeve të ngarkuara me patogjen në plazmën e ftohtë atmosferike (CAP) mund t’i zhdukë ato plotësisht.

Sipas shkencëtarëve të UCLA, kur sipërfaqet e lidhura me koronavirus si plastika, metali dhe lëkura, iu nënshtruan vetëm 30 sekondave të trajtimit duke përdorur CAP të ushqyer me argon, virusi u shkatërrua plotësisht.

“Këto rezultate demonstrojnë potencialin e madh të CAP si një mjet i sigurt dhe efektiv për të parandaluar transmetimin e virusit dhe infeksionet për një gamë të gjerë sipërfaqesh që përjetojnë kontakte të shpeshta njerëzore”, shkruan autorët.

Ajo që e bën koronavirusin veçanërisht të fuqishëm është virulenca e tij e lartë. Hulumtimet kanë treguar se fomitet – objektet dhe sipërfaqet që janë të ndotura me agjentë infektivë – mund të luajnë një rol vendimtar në transmetimin e sëmundjes. Gjithashtu, studimet kanë demonstruar se patogjeni i ndërlikuar mbetet në sipërfaqe të caktuara deri në 28 ditë.

Prandaj, studiuesit u përpoqën të provonin nëse plazma e ushqyer nga argoni – gazi i tretë më i bollshëm në atmosferën e Tokës – mund të vrasë në mënyrë efektive virusin SARS-CoV-2.

Plazma është një nga katër gjendjet themelore të materies. Mund të gjenerohet duke ngrohur një gaz neutral (gaz inert) ose duke e ekspozuar atë në një fushë të fuqishme të fuqishme elektromagnetike.

Sipërfaqet që u testuan përfshinin plastikë, karton, metal dhe sipërfaqet prej lëkure të basketbollit, bejsbollit dhe futbollit.

Pas provave të mëtejshme, autorët vunë në dukje se patogjeni virulent u eliminua nga pambuku në maskat e fytyrës në kohë të ngjashme.

“Ky është vetëm fillimi. Ne jemi shumë të sigurt dhe kemi pritje shumë të mëdha për plazmën në punën e ardhshme. Në të ardhmen, shumë përgjigje për komunitetin shkencor do të vijnë nga plazma,” tha Richard E. Wirz, autori përkatës i studimi, në një deklaratë.

Zhitong Chen, bashkautor i studimit, njoftoi se ekipi ishte në proces të ndërtimit të një pajisje kompakte që mund të përdoret gjerësisht për trajtimin e sipërfaqeve që janë të ndotura me SARS-CoV-2 duke përdorur plazmën, transmeton KosovaPress.

“Gjithçka që përdorim vjen nga ajri. Ajri dhe energjia elektrike është një trajtim shumë i shëndetshëm pa efekte anësore”, tha Chen.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë