​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

10.11.2020 20:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Shkencëtarët në Singapor zhvillojnë ‘hundën’ elektronike për nuhatjen e mishit të prishur

Hunda e njeriut nuk mund të zbulojë gjithmonë freskinë e mishit të ruajtur në frigorifer dhe kur ai fillon të prishet, mund të jetë i vështirë për t’u zbuluar, duke çuar në humbje ose helmim nga ushqimi.

Por, shkencëtarët nga Singapori kanë zhvilluar një ‘hundë’ elektronike për të zbuluar freskinë e mishit në mënyrë që të mos keni nevojë të hidhni një pjesë gjigante të tij.

‘Hunda’ elektronike është një varg sensorësh diskrete që mund të zbulojë gazrat që prodhohen kur mishi prishet ngadalë.

Shkencëtarët nga Universiteti Teknologjik Nanyang i Singaporit (NTU) zhvilluan zgjidhjen që u modelua sipas hundës së gjitarëve. Në këtë pajisje, gazrat lidhen me receptorët që sinjalizojnë trurin dhe përcaktojnë nëse mishi është i kalbur. Sa i përket ‘hundës’ elektronike, ajo mund të zbulojë në mënyrë të ngjashme gazrat e prodhuara nga mishi i prishur.

Ndryshe nga receptorët njerëzorë, hunda elektronike ka 20 shirita. Çdo ngjyrë përmban një derivat të celulozës dhe chitosan, një sheqer natyral. Ngjyrat reagojnë ndaj gazrave duke ndryshuar ngjyrën dhe prodhojnë një model unik për të sugjeruar gjendje të ndryshme të mishit.

Shiriti i parë me një ngjyrë të verdhë mund të zbulojë përbërje të dobëta acidike siç është gazi i prodhuar nga mishi i kalbur, i quajtur bio-amina. E verdha bëhet blu kur ajo ekspozohet ndaj gazit. Me rritjen e përqendrimit të gazrave, intensiteti i ngjyrës ndryshon, duke treguar që mishi është i prishur.

Chen Xiaodong, drejtori i Qendrës Inovative për Pajisjet Fleksibile në NTU dhe bashkë-udhëheqës i studimit, tha se ‘hunda’ elektronike mund të integrohet lehtësisht në paketim dhe mund të ndihmojë konsumatorët të kursejnë para.

Përveç hundës elektronike, shkencëtarët gjithashtu kanë zhvilluar një algoritëm të inteligjencës artificiale që do të ndihmojë në leximin e ngjyrave që ndryshojnë ngjyrën në një telefon të mençur dhe metoda e saj e fuqishme e analizës së të dhënave ndihmon për të identifikuar saktë erën e zbuluar nga sensorët.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë