​Nano grimcat e zbuluara vrasin kancerin pa kimioterapi si një “kalë Troje”

18.10.2020 23:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Nano grimcat e zbuluara vrasin kancerin pa kimioterapi si një “kalë Troje”

Hulumtimi i një grupi shkencëtarësh nga Singapori provoi të jetë jashtëzakonisht efektiv në vrasjen e qelizave kancerogjene “in vitro”, por edhe te minjtë laboratorikë.

Punimi shkencor, i botuar në faqen e internetit të Universitetit të Teknologjisë Nanyang në Singapor (NTU), shpjegon se metoda e re vepron si një “kalë Troje”, që përfshin emërtimin e nano-grimcave me një aminoacid specifik të njohur si L-fenilalanina, e cila normalisht u shërben qelizave kanceroze gjatë rritjes.

Qelizat kancerogjene tentojnë të thithin aminoacidet, që do të thotë se ato gjithashtu thithin një nano-grimcë, krijuar për të ndjekur aminoacidin dhe për të shkatërruar qelizën kancerogjene në kohën e duhur. Me fjalë të tjera, qeliza kancerogjene nxitet të vetë-shkatërrohet nga procesi i saj ndryshe krejtësisht i natyrshëm. Nano-grimca e quajtur Nano-pPAAM ka diametër 30 nanometra dhe thuhet se posedon “veti të shkëlqyera antikancerogjene dhe aftësinë për të zgjedhur qelizat kancerogjene”.

Kur një qelizë kanceroze lëshon një nano-grimcë, shpjegon studimi i NTU, Nano-pPAAM provokon prodhimin e tepruar të radikaleve të lira, gjë që shkakton kalbëzimin e qelizave dhe pasi qelizat e shëndetshme nuk thithin këto nano grimca, sipas tyre, i gjithë procesi duhet të jetë i padëmshëm.

Në eksperimentet laboratorike, shkencëtarët zbuluan se këto nano grimca vrasin rreth 80 për qind të qelizave të kancerit të gjirit, lëkurës dhe stomakut, një normë e krahasueshme me disa ilaçe të kancerit. Gjithashtu uli ndjeshëm rritjen e tumorit me rreth 60 për qind në minjtë me qeliza kancerogjene të gjirit.

“Në kundërshtim me qasjet e zakonshme, qasja jonë u bazua në përdorimin e nano-materialeve si ilaç, sesa si bartës ilaçesh. Nano-pPAAM ka veti selektive dhe shkatërruese (për qelizë kanceroze) dhe nuk ka nevojë të aktivizohet nga ndonjë stimul i jashtëm. Aminoacidi L-fenilalanina vepron si ‘Një kalë Troje’, një mantel që maskon një nano-grimcë, ”tha Dalton Tay, një nga autorët, në një deklaratë me rastin e hulumtimit.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Haziri për Kurtin: Nëse kundërshton politikën amerikane, nata të zë, por dita nuk të çelë

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Plagoset një person në Klinë, arrestohet i dyshuari

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Molliqaj dhe Gashi përplasen për Astrit Deharin: O rrenc, e kam vizituar me gruan dhe prindërit e tij

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Të shtëna me armë në Klinë, dyshohet për të plagosur

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Ferdonije Qerkezi mirëpret dialogun për të pagjeturit: Pa bisedime asgjë nuk mund të bëhet

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Molliqaj: Kosnett po ia çelë derën Kurtit drejt Asociacionit

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Vuçiq kërkon hapjen e arkivave të UÇK-së

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

Mustafa: Çështjen e Kosovës nuk e zgjidhin as katër apo 400 propozime të Kurtit, pa SHBA-të është askushi në dialog

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

​Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Biden: Putin do t’i përmbahet paralajmërimeve, gjëja e fundit që ai do tani është një Luftë e Ftohtë

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

Hoxhaj: Takimi Kurti-Vuçiq dështim i madh, performancë elektorale e stilit populist

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

20-vjeçari hyri në test për patent-shofer në emër të dikujt tjetër, arrestohet nga policia

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Manaj: Qeveria nuk ka emëruar ende një kryesues të Komisionit për personat e zhdukur

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Finalizohet manuali, dasmat do të lejohen deri në ora 23:00

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Arrestohen dy persona të dyshuar për falsifikim të parasë – konfiskohen 100 mijë euro

Vetura godet një çikliste në Prishtinë

Vetura godet një çikliste në Prishtinë