​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

07.10.2020 16:29
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Mjekët i thanë se s’do të mund të ecte, sot është trajner i fitnesit

Sëmundja e Perthes u diagnostikua te Zachary Jones, kur ai ishte vetëm tetë vjeç. Mjekët thanë se ai kurrë nuk do të ishte në gjendje të ecte më. Ai provoi të kundërtën dhe u bë një frymëzim i vërtetë.

Kjo sëmundje zvogëlon rrjedhën e gjakut në femur, duke bërë që kocka të shembet.

Simptomat përfshijnë dhimbje në ijë që rrisin lëvizjen në nyje. Ajo prek një në 9,000 fëmijë, sipas të dhënave, dhe mjekët ende nuk e dinë shkakun e vërtetë të sëmundjes.

Zachary u desh të hiqte dorë nga trajnimi i sportit të tij të preferuar, humbi klasat shkollore dhe kaloi dy vjet në karrocë.

Përkundër dhimbjeve të forta, ai ka mësuar se si të qëndrojë dhe të ecë pa ndihmë, dhe punon si një instruktor i fitnesit, raporton Metro.co.uk.

“Ishte tepër e dhimbshme, ose më saktë, e dhimbshme. Unë nuk mund ta shpjegoj dhimbjen,” tha ai.

Mjekët i thanë se ai nuk do të ishte në gjendje të ecte pa ndjerë dhimbje.

Zachary filloi të praktikonte në këmbë çdo ditë. Ai pa rezultate pozitive kur filloi të dilte nga karroca vetëm.

Në kohën kur mbushi 16-vjeç, gjendja e tij ishte përmirësuar shumë dhe filloi të ushtronte në palestër. Atje ai zbuloi një pasion për palestër.

“Ishte një mrekulli të dilja nga një gjendje ku mezi ecja, të konkurroja në shkollë,” tha Zachary.

Ai thotë se mendonte se nuk do të ishte kurrë në gjendje të bënte punën e trajnerit në mënyrë që ata të mos qeshnin me të, pasi ‘ai është ndryshe’.

Mjekët thanë se një nga opsionet e tij për shërim ishte një zëvendësim i plotë i kofshës.

Ky trajner i fitnesit vendosi të riformësojë ijët e tij pesë muaj më parë.

Ai ndan historinë e tij përmes profilit të tij në Instagram për të frymëzuar njerëzit e tjerë që të mos heqin dorë kurrë nga ëndrrat e tyre, por edhe për të ndihmuar fëmijët të përballen me këtë sëmundje të padukshme.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Vdes aktori i njohur

Vdes aktori i njohur

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem