​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

12.10.2020 16:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Kur erdhën njerëzit modernë në Evropë? Hulumtimi i ri tregon një gabim prej disa mijëra vjetësh!

Njerëzit modernë erdhën në pjesën perëndimore të Evropës 41 deri 38 mijë vjet më parë, që është rreth 5 mijë vjet më herët sesa thuhej në të dhënat e vjetra dhe hulumtimet mbi këtë temë.

Autori i këtij pretendimi të ri është Jonathan Haws, një profesor në Departamentin e Antropologjisë në Universitetin e Louisville, së bashku me një ekip ndërkombëtar studiuesish.

Ata zbuluan mjete guri të përdorura nga njerëzit modernë, të cilat datojnë që nga kohërat e hershme. Artikulli u botua në revistën Proceedings of the National Academy of Sciences, raporton Science Daily.

Mjetet u gjetën në shpellën Lapa do Picareiro në Portugali dhe ato janë të ngjashme me mjetet prej guri të gjetura në të gjithë Euroazinë dhe Rusinë.

“Çështja nëse Neandertalët e fundit që mbijetuan në Evropë u zëvendësuan nga njerëz modernë ose u asimiluan, do të mbetet e hapur dhe një nga dyshimet më të mëdha të paleoantropologjisë”, tha Lukas Friedl, një antropolog në Universitetin e Bohemisë Perëndimore në Pilsen në Republikën Çeke dhe një nga drejtuesi i këtij projekti, transmeton KosovaPress.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Vdes aktori i njohur

Vdes aktori i njohur

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem