​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

24.09.2020 18:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
​Ish-majori amerikan pretendon se një alien është vrarë pranë bazës ushtarake të SHBA

‘Një jashtëtokësor u vra afër një baze ushtarake amerikane në vitin 1978’, sipas ish-majorit të forcave ajrore amerikane George Filler.

Raporti i një oficeri ushtarak në pension mbi incidentin e pretenduar përshkruhet në detaje në librin “Një zanat i çuditshëm: Një Histori e vërtetë e jetës me UFO nga një oficer i Inteligjencës së Forcave Ajrore”.

Muajin e kaluar, Pentagoni nisi një grup pune për të zbuluar dhe analizuar raste të objekteve të paidentifikuara fluturuese dhe fenomeneve ajrore.

Ministri i Mbrojtjes Mark Esper u takua me homologun e tij japonez Tara Kon dhe të dy thuhet se diskutuan një hetim të UFO si një zonë e re e bashkëpunimit midis dy vendeve.

Libri me dëshminë e majorit për përvojën e tij me UFO-të u shkrua nga gazetari hulumtues fitues i çmimeve John L. Gera. Gera intervistoi Filler, gjatë së cilës ai foli për “takimet e çuditshme” për katër vjet, shkruan Daily Star.

Filler tha se po përgatitej për një takim të inteligjencës me oficerë të lartë më 18 janar 1978, kur pa një rreshter të vjetër që ishte i zbehtë, i shqetësuar dhe “me sy të gjerë”.

“Një alien u qëllua në Fort Dix në Nju Xhersi,” i tha shefi i lartë rreshterit Filler.

“Ishte një alien nga një shtet tjetër?” ia ktheu Filler.

“Jo, ai ishte nga hapësira, një alien”, u përgjigj rreshteri. Pastaj polici i tha Filler-it se UFO-të filluan “të gumëzhinin si të çmendura” pasi qëlluan mbi mysafirin e hapësirës.

Sipas Filler, ‘jashtëtokësori u qëllua nga një oficer policie i cili vuri re një krijesë të dobët dhe gri-kafe’ pranë makinës së tij.

Kur një oficer policie kontaktoi bazën e forcave ajrore McGuire, një ekip i posaçëm pastrimi mbërriti në vendngjarje dhe e çoi trupin e të huajit në bazën ajrore Wright Patterson në Ohio.

Filler pretendon se ai paraqiti një kërkesë për të biseduar me dëshmitarët dhe për të parë fotot e incidentit në mënyrë që të përpilonte një raport të inteligjencës, por atij iu ndalua hyrja.

Ish-majori i aviacionit është anëtar i një organizate joqeveritare të përbërë nga ish- ekspertë ushtarakë dhe astronautë, e cila u bëri thirrje autoriteteve amerikane të botojnë të gjitha informacionet e njohura në lidhje me takimet me UFO-t.

Në prill, Pentagoni lëshoi tre video që tregojnë pilotët amerikanë duke ndjekur ato që Departamenti i Mbrojtjes i përshkroi si “fenomene ajrore të pashpjegueshme”.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Jennifer Lopez nënshkruan me Netflix për filmin “Atlas”

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Tre shtetas të Serbisë hyjnë ilegalisht në Kosovë, arrestohen nga policia

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

Ministrja Haxhiu raporton para deputetëve të Komisionit për Integrime Evropiane

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

FFK nuk e shkarkon Eroll Salihun, vazhdon punën me Agim Ademin

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Lulzim Basha rizgjidhet kryetar i PD-së

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

Kjo grua nga Ferizaj është zhdukur, nëse dini diçka për të lajmërojeni policinë

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

OAK: Të ketë menaxhim më të mirë të parasë dhe pronës publike

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Harris Kelmendi përjashtohet nga puna, flet avokati i tij

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Enca Haxhiu me Beart Rexhepin në të njëjtin hotel?

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Latifi për Gjykatën Speciale: Të mos lejojmë që UÇK-ja të hidhet në ankand e të tregtohet me të

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Tash e tri ditë nuk është në shtëpi, babai e raporton të zhdukur vajzën

Vdes aktori i njohur

Vdes aktori i njohur

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Skoci – Çeki, ndeshja e parë e ditës së sotme në EURO 202

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Mevlani: Do të zgjidhja prapë Ledjanën përpara Antonelës

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Barcelona synon transferimin e De Ligt

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem

Eriksen: Faleminderit të gjithëve, nuk do të dorëzohem