Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

23.12.2020 19:15
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

Autoritetet britanike njoftuan sot se kishin identifikuar dy raste të një varianti tjetër të ri të COVID-19, më ngjitës, nga Afrika e Jugut, një vend me të cilin po vendosen kufizimet të menjëhershme të udhëtimit.

“Ky variant i ri është mjaft shqetësues, sepse është më ngjitës dhe duket se ka ndryshuar më shumë sesa varianti i ri i identifikuar në Britaninë e Madhe”, tha ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock, raporton ATSh.

“Personat mbartës të virusit, të cilët kishin udhëtuar nga Afrika e Jugut javët e fundit dhe ata që kanë qenë në kontakt me ta janë vendosur në karantinë”, shtoi ai.

Zbulimi i këtij lloji të ri vjen vetëm disa ditë pas zbulimit të një varianti të ri të mëparshëm, për të cilin autoritetet shëndetësore thonë se është më ngjitës.

Ky mutacion, i cili përkon me një rritje të rasteve, çoi fundjavën e kaluar në bllokimin e Londrës dhe një pjese të Anglisë juglindore, si edhe pezullimin e lidhjeve midis BM-së dhe rreth 50 vendeve, përfshirë Francën, duke shkaktuar një paralizë të trafikut ndërkanalor.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Gashi për zgjedhjet e reja: LDK e madhe, e fortë dhe e vendosur

​Gashi për zgjedhjet e reja: LDK e madhe, e fortë dhe e vendosur

Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

Zbulohet një tjetër variant i ri COVID-19 në Britani të Madhe

Enver Hoxhaj kandidat i PDK-së për kryeministër

Enver Hoxhaj kandidat i PDK-së për kryeministër

Von Cramon: Gabimi më i madh i Kosovës në 2021 ishte rrëzimi i Qeverisë Kurti

Von Cramon: Gabimi më i madh i Kosovës në 2021 ishte rrëzimi i Qeverisë Kurti

Instituti Ndërkombëtar i Medias reagon pas sulmit fizik ndaj gazetarit Valon Syla

Instituti Ndërkombëtar i Medias reagon pas sulmit fizik ndaj gazetarit Valon Syla

Limaj mobilizon strukturat për zgjedhjet e parakohshme

Limaj mobilizon strukturat për zgjedhjet e parakohshme

Mbi 37 mijë të shëruar nga coronavirusi në Kosovë, numri i rasteve aktive rreth 10 mijë

Mbi 37 mijë të shëruar nga coronavirusi në Kosovë, numri i rasteve aktive rreth 10 mijë

Zafir Berisha: Vota për Vetëvendosjen është votë për surratin e Vuçiqit dhe Daçiqit

Zafir Berisha: Vota për Vetëvendosjen është votë për surratin e Vuçiqit dhe Daçiqit

Lufta kundër ndotjes së ajrit me qasje shpërfillëse

Lufta kundër ndotjes së ajrit me qasje shpërfillëse

12 të vdekur dhe 271 raste të reja me COVID-19

12 të vdekur dhe 271 raste të reja me COVID-19

Kusari-Lila edhe në këto zgjedhje do të kandidojë si pjesë e listës së LVV-së

Kusari-Lila edhe në këto zgjedhje do të kandidojë si pjesë e listës së LVV-së

​Një muaj paraburgim për vrasje nga pakujdesia

​Një muaj paraburgim për vrasje nga pakujdesia

Gecaj i LDK’së ngacmon Konjufcën, i thotë se VV po shkon drejt koalicionit me PDK-në

Gecaj i LDK’së ngacmon Konjufcën, i thotë se VV po shkon drejt koalicionit me PDK-në

​Haziri: Këndi Arkivor i Shqipërisë shumë shpejt në Bibliotekën e Gjilanit

​Haziri: Këndi Arkivor i Shqipërisë shumë shpejt në Bibliotekën e Gjilanit

Hoti: LDK është favoriti kryesor për t’i fituar zgjedhjet

Hoti: LDK është favoriti kryesor për t’i fituar zgjedhjet

​ASK: Deficit më i ulët tregtar në nëntor 2020 në raport me periudhën e njëjtë 2019

​ASK: Deficit më i ulët tregtar në nëntor 2020 në raport me periudhën e njëjtë 2019