Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

10.06.2019 09:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Xiaomi shpjegon teknologjinë e re të kamerës transparente nën ekran

Beteja e “notch” mori fund shumë shpejtë dhe kompani si Oppo dhe Xiaomi kanë filluar të punojnë me kamera transparente nën ekran të cilat fshehin një sensor poshtë ekranit duke i bërë “notch të panevojshme.

Javën e kaluar një drejtues i lartë i Xiaomi në një seri slidesh shpjegoi sesi funksionon kamera e re. Për Xiaomi, kamera është vendosur në krye të komjuterit por në vend që të ketë një kufi anës saj, atë të pritet një pjesë e ekranit, vetëm kamera është mbuluar nga një xham reflektiv me fuqi të lartë transmetimi.

Xiaomi thotë se konfigurimi bën që hapësira e ekranit të bëhet transparent gjatë kapjes së fotove. Duke mos qenë i detyruar ta zvogëlojë kamerën si në rastin e telefonëve me “notch” apo “punch-hole”, sistemi i ekranit transparent lejon që një sensor më i madh me cilësi më të madhe imazhi të vendoset me teknologjinë e re.

Megjithatë teknologjia ende nuk është perfeksionuar. Në slidet e Xiaomi mund të shikoni ende një shenjë të kamerës nën ekran por të paktën është një hapësirë ekrani që përdoret. Krahasuar me telefonët me kamera pop-up apo kamera që rrotullohen, ky sistem nuk ka pjesë lëvizëse.

E gjitha që na duhet është vetëm një përdorim i teknologjisë së re në botën reale. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Kërkojnë medalje dhe pikë olimpike në Budapest

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

MJEKU NGA FERIZAJ KËRKON 100 MIJË EURO KOMPENSIM

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Fero argëtohet me këngët e repereve Melinda dhe Tayna

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Paratë nuk e tundojnë Mourinhon, refuzon 100 milionë euro nga Kina

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Vedat Muriqi transferohet në Fenerbahçe

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Me një fustan transparent Morena paralajmëron këngën e re

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Melania Trump bëhet me shtatore prej druri në Slloveni

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Bebe Rexha nuk ka turp, në mënyrë provokuese ekspozon të pasmet

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Loredana publikon këngën më të re, e preferuara e Mozzik

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Oriolën e fotografojnë nga prapa në banjo, ky detaj merr vëmendje

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

Përfundimisht ka filluar trendi i grimit të cilin e adhurojnë të gjithë

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

ISH I DASHURI I KYLE JENNER I SHKRUAN ARMELËS SË BIG BROTHER

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

Urimi i veçantë i Anitës për Ramushin për ditëlindje: Jam dhurata më e mirë që ke marrë ndonjëherë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

UniKKatil e zyrtarizon koncertin në Mitrovicë

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve

Pishinat publike mund të shkaktojnë një numër të madh të infeksioneve