Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

10.01.2019 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Sot Microsoft prezantoi një version të ri eksperimental të Windows 10-ës.  Ai sjell përmirësime në menaxhimin e hapësirës, funksionin e resetimit të kompjuterit dhe në nënsistemin e Windows për Linux (WSL).

Përditësimi dërgon numrin e ndërtimit nga 18309 në 18312. Këto ndërtime i përkasin degës 19H1 që përfaqëson një përditësim të Windows 10-ës në gjysmën e parë të këtij viti.

Që kur Windows 10-ta u lançua si shërbim janë publikuar disa përditësime si: Përditësimi i Nëntorit, Përditësimi i Përvjetorit, Përditësimi i Krijuesve, Përditësimi i Vjeshtës së Krijuesve, Përditësimi i Prillit 2018 dhe Përditësimi i Tetorit 2018.

Përditësimi i shtatë i Windows 10-ës ndryshon mënyrën sesi menaxhohet hapësira e diskut.

Të paktën 7GB do të ndahen më vete si hapësirë e rezervuar për përditësime, aplikacione, skedarë të përkohshëm dhe depot e sistemit.

Me këtë ndryshim Microsoft thotë se funksione kritike të sistemit operativ gjithnjë do të kenë akses në disk. Hapësira e rezervuar do të prezantohet automatikisht me 19H1.

Microsoft gjithashtu ka shtuar një pamje të re për funksionin e resetimit të kompjuterit (Settings => Update & Security => Recovery). Pamja e re kërkon më pak klikime.

Ndërtimi gjithashtu shton komanda të reja për WSL. Një prej tyre është importimi i një distroje dhe eksportimi i WSL-së.

Nëse dëshironi të instaloni këtë ndërtim duhet ta bëni në një kompjuter që e shfrytëzoni për qëllime testimi dhe jo në një kompjuter pune. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Windows 10 18312 sjell opsione për menaxhimin e diskut dhe resetimin

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Pa antibiotikë: Zgjidhni infeksionet urinare me ndihmën e këtyre këshillave

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Kreu gjashtë intervenime pandërprerë, kirurgun e zuri gjumi duke mbajtur dorën e operuar të pacientit (Foto)

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Heerenveen ia cakton çmimin e largimit Arbër Zenelit, yllin e Kosovës e duan në Turqi, Francë, Itali e Angli

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Nga Beckham te Gazza dhe nga Ince te Cole – këta janë dhjetë yje britanikë që u përpoqën të luajnë në Itali

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Galaxy S10, Samsung jep datën e prezantimit

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Rruga më e pjerrët në botë ndodhet në Zelandë të Re, por ky rekord pritet t’i takojë një rruge në Wales (Foto)

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Levante – Barcelona, formacionet zyrtare

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Agjërimi 16/8: Çfarë është, cilat janë efektet shëndetësore dhe si ta praktikoni

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

Ndryshon orari në Serie A për ndeshjet Genoa-Milan dhe Juventus-Chievo

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

AMD prezantoi procesorin e parë 7-nanometër

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mysafirët e dasmës “përleshen” për buqetën e hedhur nga nusja (Video)

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës

Mancini objektivi i madh i Romës për mbrojtjen, Monchi takohet me drejtuesit e Atalantës

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren diçka në borë – ndalet dhe shpëton dhinë e ngujuar (Video)

Pasojat e motit të ligë në Evropë, shoferi i trenit vëren diçka në borë – ndalet dhe shpëton dhinë e ngujuar (Video)

Milani shpreson të nënshkruajë me Promes

Milani shpreson të nënshkruajë me Promes

AKEP bllokon aksesin në disa faqe online

AKEP bllokon aksesin në disa faqe online