Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

30.06.2020 18:24
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Unë jam gati të takohem me Thaçin, nëse liderët në Prishtinë vendosin të jenë pjesë e delegacionit për bisedimet e ardhshme”, ka deklaruar presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq për gazetën Politiko.

Në versionin e azhurnuar të intervistës për portalin e Brukselit, Vuçiq theksoi se dialogu me Kosovën duhet të vazhdojë, përkundër propozim-aktakuzës ndaj presidentit Hashim Thaçi.

Vuçiq dha intervistën të premten, gjatë qëndrimit në Bruksel, ku pati takime me krerët e BE-së, dhe nuk deshi të komentojë propozim-aktakuzën e Gjykatës Speciale kundër Thaçit dhe Veselit.

Por, thekson portali, Vuçiq tha qartë se dëshiron të fillojë një dialog me ndërmjetësimin e BE-së, i cili është ngecur për më shumë se një vit.

Politiko kujton se BE ka sinjalizuar që synon të rindezë dialogun në korrik.

“Ne nuk duam të ndezim edhe më shumë konflikte politike ose fizike midis serbëve dhe shqiptarëve, dhe kjo është mënyra më e mirë për të mbrojtur sigurinë dhe sigurinë e serbëve në Kosovë,” tha Vuçiq.

Ai tha se Beogradi duhet të vazhdojë procesin e dialogut me këdo që pala kosovare zgjedh si përfaqësuesin e saj.

“Dialogu duhet të vazhdojë. Përndryshe, çfarë mund të ndodhë? Cili do të ishte perspektiva e të gjithë rajonit?”, tha Vuçiq.

I pyetur nëse do të takohej me Thaçin nëse do të ishte i përfshirë në dialog, Vuçiq tha se kjo nuk varet prej tij, por nga liderët e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

I moshuari nga Podujeva, viktima e radhës nga koronavirusi

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

Pikat e pakontestuara në Ligjin për Paga do të mbesin të tilla

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

​Japonia ndihmon Kosovën me 700 mijë dollarë në sektorin e shëndetësisë

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

PDK: Të miratohet ligji anti-Covid me masa e ndëshkime të rrepta

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

​Shfuqizimi i Ligjit për Paga, Qeveria do të adresojë rekomandimet e Kushtetueses

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

6,6 milionë qytetarë futen karantinë në Australi

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Kufijtë e Shqipërisë, të hapur për shtetasit shqiptarë dhe të huaj

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Kosovari mbytet në detin e Durrësit

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Haradinaj takon kryetarin e ASHAK, bisedojnë për aktualitetin në vend

Telekomi anulon konkursin për kryeshef dhe për zyrtar kryesor financiar

Telekomi anulon konkursin për kryeshef dhe për zyrtar kryesor financiar

​Agron Bajraktari u rizgjodh Rektor i Universitetit në Ferizaj

​Agron Bajraktari u rizgjodh Rektor i Universitetit në Ferizaj

Haradinaj-Stublla bisedoi me homologun nga Malajzia

Haradinaj-Stublla bisedoi me homologun nga Malajzia

​KMDLNj: Bisedimet me Serbinë duhet të pezullohen për një kohë tjetër

​KMDLNj: Bisedimet me Serbinë duhet të pezullohen për një kohë tjetër

Rukiqi: Rritja e rasteve duhet të parandalohet me vetëdijesim, jo me mbyllje

Rukiqi: Rritja e rasteve duhet të parandalohet me vetëdijesim, jo me mbyllje

Tre persona vdesin nga Covid-19 në Shqipëri

Tre persona vdesin nga Covid-19 në Shqipëri

Mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve, disa zyrtarë me Covid-19

Mbyllet Qendra e Regjistrimit të Automjeteve, disa zyrtarë me Covid-19