Vriten 13 zviceranë dhe një shqiptar në xhihad, në frontet e Sirisë

31.08.2015 14:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Vriten 13 zviceranë dhe një shqiptar në xhihad, në frontet e Sirisë

berneee

Aktualisht ne  ne frontet e Srisë ne krah te ISIS-it luftoijnë 69 zvceran, nume rky i cili eshte rritur dukshëm nga 66 nga viti i kaluar, njfton agjencia e lajmeve “Presheva jonë” duke u referuar burimeve te Shërbimi Sekret të Konfederatës Zvcerane (SRC) në Bernë.

Sipas keyre burimeve që nga viti 2001 deri më sot janë regjistruar 69 zvicerne të cilat luftojne ne krah te ISIS-it. Prej ytre 55 jan enë Siri dhe Irak dhe 14 në Somali, Afganistan dhe Pakistan. Sipas autortive helvetike SRC nga ky numër, 13 njerëz kanë vdekur (shtatë vdekje konfirmuar) ne emsine ytre eshte edhe nje shqiptar, disa ende levizoin në konfliktet kurse disa tjerë janë kthyer në Zvicër.

Krahasuar me muajin korrik 2015, kur u regjistruan 66 raste, CBC ka regjistruar tre raste të reja. Numri i të kthyerve është rritur nga 10 korriku 2015 deri më 11 gusht 2015 (gjashtë raste të konfirmuara). Kriteret e vlerësimit CRS për pesë rastet jo konfirmoi janë: motivimi xhihadiste e këtyre njerëzve nuk është krijuar dhe / ose vendndodhja e tyre e saktë nuk mund të përcaktohet me siguri. STC vazhdon të hetojë këto raste jo të konfirmuar.

SRC nuk jep detaje të tjera identifikuese, moshës, gjinisë, kombësisë ose vendbanimit të këtyre personave.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

BE-ja i reagon Vuçiqit për Reçakun: S’mund të mohohet ajo që ka ndodhur në Kosovë gjatë 1999-ës

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Ligji për paga trazon punëtorët e sektorit publik

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Behgjet Pacolli sjell dhëndrin e Trumpit në Kosovë

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzë për krime lufte ndaj ish-policit serb

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

Policia kërkon ndihmë për arrestimin e këtij personi

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

35 familje në Gjilan përfitojnë nga një lopë qumështore

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Thaçi në Berlin i kërkon Vetëvendosjes ta formojë Qeverinë

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Shpenzimeve e Qeverisë për tre muaj mbi 500 milionë euro

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Aktakuzë kundër dy shtetasve të Shqipërisë për kontrabandim me migrantë

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk  meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

Korab Sejdiu: VV e LDK-ja nuk meritojnë spektakle dhe fyerje publike të ndërsjellta të nivelit adoleshent, mbi 400 mijë persona besuan

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

NATO ultimatum Prishtinës dhe Beogradit: Po e pengoni ekonominë dhe politikën, zgjidheni problemin

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Rrëzikshmëri e lartë në kryeqytet, ajri sërish ndotet në përmasa të mëdha

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

Sindikalistët kërkojnë takim urgjent me krerët e shtetit, arsyja Ligji për Paga

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

“Pallatet e shkërmoqura s’kishin grimcë llaçi”/ Koçi rrëfen detajet rrënqethëse të Thumanës, ja kush i vrau viktimat

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett

Gjykata Speciale do ta tregojë vlerën e saj në muajt në vazhdim ka thënë Kosnett

Murati: Tani ka më shumë kërkesa nga LDK

Murati: Tani ka më shumë kërkesa nga LDK