Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

16.06.2020 20:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

Volkswageni është duke rritur aksionet e tij në QuantumScape dhe gjithashtu ka bërë një investim ekstra deri në 200 milionë dollarë në gjigantin amerikan, e specializuar në bateri.

“Qëllimi është që të nxisim zhvillimin e përbashkët të teknologjisë së baterive në gjendje të ngurtë. Në të ardhmen, bateritë me gjendje të ngurtë pritet të rrisin ndjeshëm gamën dhe të shkurtojnë kohën e karikimit”, thuhet në njoftimin e kompanisë gjermane, transmeton KOHA.

“Jemi duke e bërë një progres teknologjik me partnerin tonë QuantumScape. Ky investim shtesë do të forcojë dhe përshpejtojë punën tonë të zhvillimit të përbashkët”, ka thënë Thomas Schmall, kryetar i Bordit të Menaxhimit të Komponentëve të Grupit Volkswagen, i cili ka përgjegjësi për bateritë.

Për bateritë e ngurta këto dy kompani bashkëpunojnë që nga viti 2018, derisa në nivelet e tjera bashkëpunojnë që nga viti 2012./Koha.net/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

Volkswageni investon 200 milionë dollarë në kompaninë e baterisë QuantumScape

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Temperatura të larta gjatë ditës së nesërme

Werder do ta këtë shumë të vështirë kundër Bayernit sonte, starton Rashica

Werder do ta këtë shumë të vështirë kundër Bayernit sonte, starton Rashica

Leonora ndryshon ngjyrën e flokëve, nuk do ta njihni me këtë pamje

Leonora ndryshon ngjyrën e flokëve, nuk do ta njihni me këtë pamje

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Mendoni dy herë para se të lini dikë të puthë beben tuaj

Më ke u shoqerua Mozzik-u në pushime në bregdetin kroat? (FOTO)

Më ke u shoqerua Mozzik-u në pushime në bregdetin kroat? (FOTO)

Xhensila Myrtezaj flet për herë të parë për divorcin e prindërve dhe të atin

Xhensila Myrtezaj flet për herë të parë për divorcin e prindërve dhe të atin

“Dashuria për futbollin s’njeh moshë” – Fotot e të moshuarit kosovar bëhen virale

“Dashuria për futbollin s’njeh moshë” – Fotot e të moshuarit kosovar bëhen virale

Shtyhet organizimi i ceremonisë “Oscar”

Shtyhet organizimi i ceremonisë “Oscar”

Kanye West mund ta zgjerojë brendin e tij “Yeezy”

Kanye West mund ta zgjerojë brendin e tij “Yeezy”

Chelsea me ofertë shokuese për Ronaldon

Chelsea me ofertë shokuese për Ronaldon

Kjo është arsyeja që janë prishur Majk dhe Capital T

Kjo është arsyeja që janë prishur Majk dhe Capital T

Zyrtare: Edon Zhegrova dëmton ligamentet!

Zyrtare: Edon Zhegrova dëmton ligamentet!

Egzona uron nënën për ditëlindje, poston foton më të bukur me të

Egzona uron nënën për ditëlindje, poston foton më të bukur me të

Ramos barazon rekordin e Koeman

Ramos barazon rekordin e Koeman

Tragjike! Portieri në turqi theu këmben(VIDEO)

Tragjike! Portieri në turqi theu këmben(VIDEO)