“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

10.11.2019 20:42
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
“Video-t e ISIS’it po xhirohen në Anamoravë”

Ikën nga një burg në lindje të Sirisë.

E tani katër shqiptar që luftonin  përkrahë Shtetit Islamik, duket se janë aktivizuar sërish.

Madje kjo po demonstrohet edhe përmes disa videove që janë publikuar muajin e fundit.

Në një nga këto video shfaqen edhe katër shqiptarët që ikën nga burgu në lindej të Sirisë kohë më parë.

Bëhet fjalë për Beqo Idrizi, Bekim Fidani e  Ylber Belën.

E në këtë pamje shfaqet edhe Faton Ivaja, deri sa shihet që ka armë të rënda në dorë.

Madje këto video janë titruar edhe në gjuhën shqipe.

Në këto imazhe shfaqet gjatë gjithë kohës edhe lideri i vrarë i Shteti Islamik, Abu Bakr Al Bagdadi.

Këtu bëhet edhe thirrje që të vdiset në rrugë të Zotit.

Nga këto vatra të krizës, dërgohen edhe mesazhe kërcënuese për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

E gjithë këto video duket se po montohen në Kosovë.

Burime brenda organeve të sigurisë, kanë thënë për  T7 se këto montazhet e këtyre videove po bëhen në zonën e Anamoravës.

E këto video sipas Institutit të Kosovës për Studime Ndërkombëtare janë duke u realizuar në kufirin mes Sirisë dhe Turqisë.

“Aty është një numër i konsidereushëm i pjesëtarëve të ISIS të cilët nuk kanë arritur të kapen nga autoritet turke dhe u janë bashkuar grupeve në aktivitete të cilat janë më shumë diskrete janë prezentë në territorin kurdë dhe siriane”, thotë Bedri Elezi nga IKSN.

Sipas Elezit këta persona mund të paraqesin rrezik edhe për Kosovën.

“Po është një shqiptarë që është nga Maqedonia i cili është e parlamentit të ISIS dhe është institucioni më i lartë pas kalifit dhe ka arritë të bëhet me i besueshëm     3—–3.42 Situata e krijuar në Siri na bën të mendojmë edhe gjëra të rrezikut që mund të vijnë në vendet e Ballkanit, pastaj ju e keni parë kur disa refugjatë kanë shkuar në Angli, edhe ata të ISIS mund të futen në Kosovë dhe padyshim që përbëjnë një kërcënim”, ka thënë ai.

Ndërkohë njohësi i çështjeve të sigurisë, Drizan Shala kërkon që institucionet e sigurisë në Kosovë, të punojnë më shumë për t’i evidentuar personat që po i postojnë videot.

“Është mirë që të krijohet një grup punues duke u përfshirë të organet punuese të sigurisë të cilat kishin me kriju një bazament të shëndoshë se si mund të evidentohen vendet nga ku montohen dhe gjirohen këto video”, ka deklaruar Shala.

Nga policia kanë bërë me dije se qe dyshohet se numri atyre që  gjenden ende në zonën e konfliktit është rreth 100 persona.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

Donald Trump thotë se protestuesit do të përballen me qentë dhe armët nëse sulmojnë Shtëpinë e Bardhë

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

41% e kosovarëve në kohë pandemie ulën konsumin, 15% morën para borxh

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Vetëvendosje me peticion kërkon zgjedhje

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Heldti pas anketës së UNDP-së: Statistikat flasin vetë

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Shkup: Mosrespektimi i masave për COVID-19 mund të rikthejë kufizimet

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Miftaraj: Vendimet e Kushtetueses duhet të zbatohen, partitë politike të mos e sulmojnë gjykatën apo gjykatësit e saj

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Bankat në Kosovë të gatshme për dhënien e kredive

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Von Cramon: Shkëmbimi i territoreve mes Kosovës dhe Serbisë i papranueshëm

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë

Kundër shembjes me eksploziv të pallatit të VIP-ave në Durrës, banorët në protestë