VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt

14.02.2019 03:04
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
VAR përdoret për herë të parë në histori të Ligës së Kampionëve, ish-gjyqtari spanjoll thotë se goli i anuluar i Ajax ishte i rregullt

Vendimi i parë i VAR në historinë e Ligës së Kampioneve ndodhi të mërkurën mbrëma, ku Ajaxit iu anulua një gol në mënyrë kontroverse ndaj Real Madridit.

Ndeshja mes Ajaxit dhe Real Madridit u mbyll me rezultat 2-1 në të mirë të spanjollëve.

Ajaxi kaloi në epërsi me golin e Nicolas Tagliaficos pas një gabimi nga Thibaut Courtois ku nuk e kapi topin dhe goditja e dytë shkoi në rrjetë.

Pamje nga ndeshja

Megjithatë goli u anulua nga gjyqtari Damir Skomina pasi u përdor VAR, ku konsiderohej se Dusan Tadic i Ajax ishte në pozitë jashtë loje.

Skominas i mori kohën për t’i vlerësuar pamjet, dhe vendimi ishte i vështirë për t’u bërë, meqë nuk ishte plotësisht e qartë nëse Tadic ishte në rrugë të portierit.

Gjyqtari Skomina

VAR në këtë rast u përdorur në Ligën e Kampionëve për herë të parë në histori.

Kjo pasi në ndeshjet ku Paris Saint-Germain e mundi Manchester Unitedin dhe Roma e mposhti Porton, nuk kishte raste kontestuese.

Gjyqtari i njohur spanjoll Juan Andújar Oliver beson se vendimi me VAR ishte i gabuar dhe goli i Nicolas Tagliaficos duhej të pranohej.

“Sa më shumë i shoh imazhin, aq më shumë duket se është një gol i rregullt”, ka thënë Andujar në Radio MARCA.

“[Dusan] Tadic nuk e pengon [Thibaut] Courtois, ai nuk ka asnjë ndikim”, tha ish- gjyqtari Juan Andújar Oliver. /Telegrafi/


Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Fitbit i kundërpërgjigjet Apple dhe Samsung me orën e re inteligjente

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Janë zbuluar gjenet përgjegjëse të autizmit

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Çmontimi i Galaxy S10, telefoni i vështirë për tu riparuar

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Ditë qetësie në Bali: Mbyllen aeroportet, ndalon interneti dhe zbrazen rrugët për të festuar Vitin e Ri Hindu (Foto)

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Firefox 67 mund të ketë zgjidhjen e duhur për përdorimin e lartë të memories

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Kur do të mund të aplikohet te pacientët e tjerë trajtimi i virusit HIV që rezultoi i suksesshëm

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Interneti celular, Shqipëria ndër vendet me koston më të ulët për GB

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shoqëria e këndshme mes këlyshëve të luanit dhe tigrit (Video)

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Shkencëtarët janë gati të zbulojnë një pilulë për parandalimin e plakjes

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Putin mëson nga Kina, kërkon krijimin e një “Firewalli të Madh” në Rusi

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Telefoni i ri i Oppo ka një kamër selfie 48-megapiksel të pazakontë

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Ja arsyeja se pse fëmijët qajnë gjithmonë kur janë në aeroplan

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Tesla prezanton SUV e ri Model Y javën e ardhshme

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Njerëzit që shikojnë televizor për orë të gjata kanë një memorie më të dobët

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Zyrtarizohet standardi i uebit që do ti japë fund fjalëkalimeve

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei

Lego i përgjigjet telefonëve me ekrane me palosje të Samsung dhe Huawei