Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

10.03.2019 04:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Tumeriku

Tumeriku ka një përbëres aktiv, që ka potencial ta thejë barrierën në mes gjakut dhe trurit, dhe të depërtojë në qelizat më të thella të trurit. Ky përbërës ka veti antioksidante dhe anti-inflamatore dhe zbutë simptomat e Alzheimerit duke pastruar pllakat amiloide të cilat shkaktojnë këtë sëmundje – shkruan FoodPrevent, transmeton Gazeta Express

Farat e kungullit

Farat e kungullit kanë të gjithë antioksidantët e nevojshëm për ta mbrojtur trurin nga radikalet e lira. Por ato gjithashtu pëmbajnë zink, hekur dhe magnez të cilët ndihmojnë në përmirësimit e aftësive të të mësuarit dhe memories. Mungesa e këtyre përbërësve shkakton çrregullime të lidhura me shëndetin mental.

Portokalli

Portokalli njihet për sasinë e lartë të vitamins C, e cila është është antioksidant që zbutë dobësimin e aftësive mentale gjatë plakjes, duke zvogëluar disa probleme qe lidhen me depresionin. Produktet tjera të cilat kanë një sasi të lartë të vitaminës C janë domatet, kivi, luleshtrydhet etj.

Vezët

Vezët përmabjnë vitaminën B6 dhe B12.Mungesa e këtyre vitaminave shkakton pasoja të ngjashme me ato të depresionit. Vitamina B12 njihet edhe për aftësinë e sintetizimit të disa kimikaleve në tru dhe balancimin e sasisë së glukozës në tru.

Çokollata e zezë

Çokollata e zezë ka një përbërës i cili përmban kafeinë, dhe antioksidantë. Këta përbërës ndikojnë në zbutjen e simptomave të plakjes së trurit, dhe përmirësojnë aftësitë e të mësuarit. Kështu që, në çfarëdo kushtesh ju nuk keni më asnjë arsye t’ia mohoni vetes të hani një pjesë çokollade të zezë.

Përktheu: Endrina Ramabaja/ Gazeta Express

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Ushqimet të cilat depërtojnë direkt në qelizat e trurit tuaj

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Parandaloni kancerin e mushkërive me anë të këtyre 4 mënyrave

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Analisti i shquar i Apple parashikon sukses të paprecedent për Galaxy S10

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Senatorja Amerikane kërcënon me shpërbërje Amazon, Facebook dhe Google nëse zgjidhet presidente në 2020

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Mutacionet e tumoreve përcaktojnë suksesin e imunoterapisë

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

Zbrazi ujin mbi rrobe gjatë emisionit televiziv, harroi se e ka maskën në fytyrë kur deshi të pinte (Video)

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal ndaj themeluesve të OneCoin

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Mësoni se çfarë i ndodh trupit tuaj nëse nuk keni pirë alkool për 28 ditë

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Qeni që kujdeset për bagëtinë, mund të zëvendësohet me dronin që leh (Video)

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Facebook teston një version të “Watch Party” për Instagram

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Si ndikon alkooli në trurin tuaj?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Kur do të hiqet roamingu mes Shqipërisë dhe Kosovës?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Çfarë i ndodhë trupit tuaj nëse hani 3 hurma në ditë për një javë rresht?

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

Bashkëshortët që për 15 vjet, porosisin ushqimin e njëjtë në të njëjtin restorant (Foto)

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

SHBA procedim penal nga themeluesve të OneCoin

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme

Çka duhet të dini për lëkurën? Stresi, çokollata, sapuni…Si ta mbajmë të shëndetshme