Uber largoi nga puna 3.500 punonjës, si pasojë e COVID-19

22.05.2020 23:17
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Uber largoi nga puna 3.500 punonjës, si pasojë e COVID-19

Uber pushoi rreth 3.500 të punësuar përmes një thirrje video në aplikacionin Zoom që zgjati pak më shumë se tre minuta.

Ruffin Chaveleau, i cili drejton shërbimin e klientëve në Uber, ishte ngarkuar të njoftonte punëtorët me me vendimin e marrë nga pronari kryesor i kësaj kompanie, si një masë për të mbijetuar nga goditja që ka pësuar kjo kompani nga coronavirusi, transmeton Telegrafi.

“Biznesi ynë nuk ka punë të mjaftueshme për shumë punonjës në vijën e parë të shërbimit ndaj klientit. Si rezultat, ne kemi larguar 3.500 punëtorë”, ishin fjalët e Chaveleau gjatë thirrjes video me stafin e tij përgjegjës.

“Unë e di se kjo është tepër e vështirë për t’u dëgjuar. Askush nuk dëshiron të jetë në një telefonatë si kjo, por jemi të detyruar të veprojmë kështu”, tha Chaveleau.

Uber njoftoi më 11 maj se do të zvogëlojë fuqinë e saj globale të punës dhe do të shkurtojë investimet për shkak të krizës COVID-19. “Ne po i marrim këto vendime të vështira tani që të mund të ecim përpara dhe të fillojmë ndërtimin përsëri me besim”, tha CEO i kësaj kompanie me qendër në San Francisko, Dara Khosrowshahi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Uber largoi nga puna 3.500 punonjës, si pasojë e COVID-19

Uber largoi nga puna 3.500 punonjës, si pasojë e COVID-19

Të infektuarit me koronavirus sot, 12 policë të Prizrenit

Të infektuarit me koronavirus sot, 12 policë të Prizrenit

Nëntë ndërmarrje kineze SHBA sanksionuan për shkelje të të drejtave të myslimanëve

Nëntë ndërmarrje kineze SHBA sanksionuan për shkelje të të drejtave të myslimanëve

Ja kush do të largohen nga traktati ndërkombëtar për përgjimet ushtarake

Ja kush do të largohen nga traktati ndërkombëtar për përgjimet ushtarake

LDK nuk ka kërcënuar Kushtetuesen!

LDK nuk ka kërcënuar Kushtetuesen!

Haziri: S’ka raste të reja me Covid-19 në Gjilan

Haziri: S’ka raste të reja me Covid-19 në Gjilan

Solidarizohet Ambasadori gjerman me personat me aftësi të kufizuara

Solidarizohet Ambasadori gjerman me personat me aftësi të kufizuara

Rrezik serioz për destabilizimin e sigurisë në Kosovë, përfshirja e Rusisë në dialog

Rrezik serioz për destabilizimin e sigurisë në Kosovë, përfshirja e Rusisë në dialog

Pëson aksident me veturë Ermal Fejzullahu

Pëson aksident me veturë Ermal Fejzullahu

Si flini në çift tregon shumë për lidhjen

Si flini në çift tregon shumë për lidhjen

Geci: Ministria do të përpiqet të gjejë zgjidhje për operatorët turistik të prekur nga pandemia

Geci: Ministria do të përpiqet të gjejë zgjidhje për operatorët turistik të prekur nga pandemia

Kurti: Vendimet kanë për qëllim rihapjen e ekonomisë, e cila sikurse shëndeti publik është rrezikuar e dëmtuar nga pandemia

Kurti: Vendimet kanë për qëllim rihapjen e ekonomisë, e cila sikurse shëndeti publik është rrezikuar e dëmtuar nga pandemia

106-vjeçar nga Vitia vdes tri ditë para se ta përfundonte Ramazanin e 94’t

106-vjeçar nga Vitia vdes tri ditë para se ta përfundonte Ramazanin e 94’t

21 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 10 pacientë

21 raste të reja me koronavirus në Kosovë — shërohen 10 pacientë

LDK-ja mund të mos i ketë numrat për të bërë Qeverinë

LDK-ja mund të mos i ketë numrat për të bërë Qeverinë

Në Greqi, trupat turke hyjnë në zona të kontestuara të kufirit tokësor

Në Greqi, trupat turke hyjnë në zona të kontestuara të kufirit tokësor