Turqia sulmon kurdët në Lindje të Mesme, ka disa faqe shqiptare në Facebook që e përkrahin

14.10.2019 20:35
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Turqia sulmon kurdët në Lindje të Mesme, ka disa faqe shqiptare në Facebook që e përkrahin

Ushtria e Turqisë ka sulmuar kurdët që gjenden brenda kufirit të shtetit të Sirisë gjatë fundit të javës së kaluar.

Turqit lëshuan ofensivën përmbi këto caqe pas largimit të trupave amerikane nga zona. Ata sulmuan me pretekstin që do të luftonin terroristët e IPK’së, një grupim kurd që luftoi kundër ISIS’it por që është cilësuar si terroriste nga turqit. Presidenti amerikan urdhëroi largimin e trupave amerikane nga zona për shkak se u shkatërua zyrtarisht ISIS’i. Trump thotë se nuk do të lejojë më ushtarët amerikanë që të humbin jetën kaq larg vendit të tyre në luftëra që nuk iu takojnë, gjithsesi ai kishte kërcënuar Turqinë se do të i sanksiononte ekonomikisht në rast se i sulmojnë kurdët.

Gjatë kësaj ofensive shumë civilë u është imponuar që të largohen nga shtëpitë e tyre. Një politikane kurde ishte përdhunuar dhe pastaj ishte goditur me gurë deri në vdekje gjatë kësaj kohe. Shumë njerëz nëpër gjithë globin kanë reaguar ndaj sulmit të turqëve mbi kurdët dhe kanë kërkuar që ofensiva të ndalet.

Por gjithsesi në vendin tonë ka pasur edhe nga ata që duket se e kanë përkrahur sulmin e shtetit turk mbi civilët kurdë.

Këto janë vetëm disa prej postimeve që kanë bërë faqet shqiptare në përkrahje të sulmit turk mbi kurdët:

Mos të harrojmë se edhe shqiptarët e Kosovës ishte sulmuar në vitet e 90’ta me të njëjtin pretekst.

t.  

Gazeta Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

Komuna e Obiliqit: Ndotja e madhe e ajrit po e bën jetën e qytetarëve të padurueshme

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

PZAP e hedh poshtë kërkesën e Vetëvendosjes për numërimin e rreth 5 mijë fletëvotimeve të diasporës

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Haziri: Gjilani po vazhdon ta vuaj traumën e ‘Palermos’

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Thaçi takon kryeministrin Abe, konfirmohet hapja e ambasadës së Japonisë vitin e ardhshëm në Prishtinë

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Haziri takon kryetarin e Odës Ekomike Indiano-Kosovare për mundësitë e bashkëpunimit në zhvillimin ekonomik, arsim e shëndetësi

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Grupet punuese VV–LDK për harmonizimin e programit takohen të mërkurën

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Policia kërkon bashkëpunim për gjetjen e 23 vjeçarit të zhdukur nga Lipjani

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Këshilli i Prindërve: Mos manipuloni me nxënësit për interesa

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Gjykata Speciale e fton për intervistim ish-eprorin e lartë të UÇK-së

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

Dyshoheshin për keqpërdorim të detyrës zyrtare, lirohen nga aktakuza

69 aktakuza për 24 orë

69 aktakuza për 24 orë

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Macroni pritet të vizitojë Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Rudina Hajdari kërkon zgjedhje të parakohshme: Të zhbëhet marrëveshja e 2008-s

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh

Vetëvendosje shton kritikat ndaj Qeverisë së Ramës: Nuk e ka parë Serbinë si Kosova, na ka shkaktuar dëm të madh

BE-ja zbeh shpresat për kosovarët

BE-ja zbeh shpresat për kosovarët

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake

Kurti për “The Guardian”: Serbia të mos e shikojë më Kosovën me dylbi ushtarake