Tribunali për krime lufte të mos shfrytëzohet për poenë politik

14.06.2019 14:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tribunali për krime lufte të mos shfrytëzohet për poenë politik

Krijimi i Tribunalit për Krime Lufte në Kosovë aktualisht është i pa mundur përderisa duhet të ketë vullnet nga bashkësia ndërkombëtare, ndërsa Dhomat e Specializuara janë një sukses i shtetit të Serbisë.

Kështu është thënë sot në panelin e diskutimit “Gjykimi i krimeve të luftës në kohë krize: Zhvillimet e fundit lidhur me Dhomat e Specializuara dhe Tribunali i Propozuar për Krime Lufte në Kosovë”, të organizuar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike(GSJP).

Me këtë rast drejtoresha ekzekutive në GSJP, Arbresha Loxha çështja e krijimit të Tribunalit Ndërkombëtar për gjykimin e krimeve të luftës të bëra në Kosovë duhet bëhet larg agjendave politike dhe të mos shfrytëzohet për poenë politik, por në fakt çfarë do të duhet të bëhej, është që të ekzistoj një qasje serioze, pra të themelohet një Komision Shtetëror Profesion i cili do të hartonte një kornizë për procesin e gjykimeve të krimeve të luftës në Kosovë.

Loxha tha se e legjislacioni aktual në Kosovë mundëson gjykimin e krimeve të luftës, ekzistojnë të mekanizmat e mundshme, në mënyrë që të gjykohen krimet e luftës në Republikën e Kosovës, ndërsa dështimi ose barra për dështimin e mos gjykimin e krimeve të luftës në Kosovë, konsiderohet se bie mbi prokurorin e shtetit, misionin e UNMIK-ut, EULEX-it dhe akterë të tjerë si vendor ashtu edhe ndërkombëtarë.

Deputetja Albulena Haxhiu që është edhe kryetare e Komisionit parlamentar për Legjislacion tha se ky komision shumë shpejt do të ftojë ministrin e drejtësisë Abelard Tahiri për të raportuar lidhur me Dhomat e Specializuara.

Haxhiu tha se sa i përket Gjykatës speciale, që në fillim është kundërshtuar nga Vetëvendosje sepse kjo gjykatë ka qenë një eksperiment për Republikën e Kosovës, si dhe do të pasqyron një luftë jo të drejtë të UÇK-së. Ndërsa sa i përket Tribunalit, deputetja Haxhiu tha se po luhet me ndjenjat e familjarëve të të zhdukurve e që sipas saj është e pamundur të themelohet një Tribunal i tillë.

Profesori i të Drejtës Penale, Avni Puka theksoi se ka një problem tjetër edhe në vet ligjin për Gjykatën Speciale që nuk ishte dashur me ndodhë, ndërsa Tribunali për krimet serbe është i mundur, por jo në këtë kohë.

Ndërsa, avokati Artan Qerkini ka ndarë përvojën e tij personale në ballafaqim me Dhomat e Specializuara, në të cilat tha se ndiqet një procedura jo shumë e zakonshme.

Ai theksoi se vet themelimi i Tribunalit për krimet serbe, është politike, ndërsa themelimi i saj nuk është gjë e pamundur nëse ka vullnet bashkësia ndërkombëtare.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë