Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

28.01.2021 09:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Korporata japoneze e prodhimit të veturave, Toyota ka arritur që për herë të parë pas pesë vjetësh, t’i marrë primatin në tregun e veturave kompanisë gjermane Volkswagen, duke u bërë shitësja më e madh e tyre.

Zyrtarë të Toyotas kanë bërë të ditur të enjten se shitjet globale të kompanisë në vitin 2020 kanë rënë për 11,3 për qind, duke shitur 9,52 milionë vetura, në krahasim me kompaninë Volkwvagen të cilës i kanë rënë shitjet për 15,2 për qind duke shitur 9.30 milionë vetura, gjatë të njëjtit vit.

Kompanitë e prodhimit të veturave kanë vuajtur sa i përket shitjeve gjatë vitit 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit pasi njerëzit nuk kishin mundësi të vizitonin sallonet e veturave duke ndikuar kështu që kompanitë të përgjysmonin prodhimin e tyre.

Toyota megjithatë ia ka dalë më së miri nga kjo situatë për shkak se tregu në të cilin ajo ka më së shumti shitje, që është kontinenti i Azisë, ka qenë më pak i prekur nga koronavirusi në krahasim me Evropën dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

Toyota godet Volkswagenin, bëhet shitësja më e madh e veturave në vitin 2020

“Corona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19

“Corona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19

Mourinho pretendon se ai trajtohet më keq se menaxherët tjerë në Premier Ligë

Mourinho pretendon se ai trajtohet më keq se menaxherët tjerë në Premier Ligë

Halsey shtatzënë me fëmijën e saj të parë

Halsey shtatzënë me fëmijën e saj të parë

Rusia kërcënon me gjobë TikTok-un për shkak të postimeve në lidhje me protestat

Rusia kërcënon me gjobë TikTok-un për shkak të postimeve në lidhje me protestat

Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Moti për sot dhe ditët e ardhshme

Barcelona nuk e transferon Eric Garcian në këtë muaj

Barcelona nuk e transferon Eric Garcian në këtë muaj

Më në fund vjen “Twist”, film i famshëm britanik me Rita Orën

Më në fund vjen “Twist”, film i famshëm britanik me Rita Orën

Yll Limani prezanton tatuazhin e dytë në trupin e tij

Yll Limani prezanton tatuazhin e dytë në trupin e tij

Mbahet koncerti i parë me publikun e inkubuar në flluska hapësinore

Mbahet koncerti i parë me publikun e inkubuar në flluska hapësinore

Mjalti më i mirë se antibiotiku për kollën akute

Mjalti më i mirë se antibiotiku për kollën akute

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Paralajmëron Apple: Mbani iPhone-in larg zemrës

Shqipja e Për’puthen tregon se a e ka humbur virgjërinë

Shqipja e Për’puthen tregon se a e ka humbur virgjërinë

Gjithçka gati për ndeshjen Prishtina-Drita, formacionet startuese

Gjithçka gati për ndeshjen Prishtina-Drita, formacionet startuese

Rihanna feston në mënyrë unike fitoren e Biden…me të brendshme e qese plehrash (Fotot)

Rihanna feston në mënyrë unike fitoren e Biden…me të brendshme e qese plehrash (Fotot)

E shtrirë dhe këmbët në ajër, me këto poza se kemi parë Loredanën

E shtrirë dhe këmbët në ajër, me këto poza se kemi parë Loredanën