Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

18.07.2019 20:18
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Thiago Alcantara kundër VAR, ky është arsyetimi i tij

Ylli spanjoll i futbollit, i cili luan me skuadrën e Bayern Munich, Thiago Alcantara, është deklaruar kundër teknologjisë VAR në futboll.

Aplikimi i VAR në futboll ka bërë revolucion në mënyrën e të arbitruarit në secilën ndeshje futbolli.

Shumë gabime janë eliminuar, por për disa, teknologjia largon shumë emocione nga fusha dhe publiku.

Një nga ata që është kundër kësaj teknologjie në futboll është edhe ylli i Bayern Munich, Thiago Alcantara.

“Unë jam romantik i futbollit, më pëlqen pjesa e ‘ligësisë’, pa të nuk do të ishte një pjesë e madhe e historisë që kanë ndodhur në futboll. Mendoj se teknologjia sjell drejtësi, por heq esencën e lojës” ka thënë Thiago, transmeton lajmi.net.

“Herën e parë që feston golin, je paksa i pavendosur, shikon tek gjyqtari nëse ka aprovuar golin apo ka duart tek veshi. Futbolli ka humbur emocionin e tij” ka thënë tutje spanjolli.

Përveç Thiago Alcantara, edhe trajnerët e Premierligës ishin shumica kundër VAR, fakt që bëri që liga angleze të luhej pa teknologji sezonin e kaluar, ku gjithashtu pati disa gabime trashanike nga gjyqtarët.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

FFK jep lajmin e madh: Stadiumi “Fadil Vokrri” do të zgjerohet

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

Bebe Rexha tregon se për çka e ngucnin në shkollë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

“Stupcat” tallen keq me zgjedhjet, tregojnë si shiten votat në Kosovë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

La kamerën e ndezur aksidentalisht, zbulon se gruaja po e tradhton me shokun e ngushtë

Muriqi: Besojmë në ëndrrën e Evropianit, ndeshja ndaj Çekisë më shumë se finale

Muriqi: Besojmë në ëndrrën e Evropianit, ndeshja ndaj Çekisë më shumë se finale

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Beqiraj i emocionuar nga mikpritja e “Dardanëve”, thotë se Kosova e meritoi fitoren

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Challandes pas fitores ndaj Malit të Zi – thotë shqip ‘urime’

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Moldavi-Shqipëri mbyllet 0-4 për kuqezinjtë

Kosova e mrekullueshme kundër Malit të Zi, ëndrra vazhdon (Video)

Kosova e mrekullueshme kundër Malit të Zi, ëndrra vazhdon (Video)

Kosova ngrit epërsinë ndaj Malit të Zi

Kosova ngrit epërsinë ndaj Malit të Zi

Vjen goli i parë i Kosovës ndaj Malit të Zi

Vjen goli i parë i Kosovës ndaj Malit të Zi

Albin Kurti në “Fadil Vokrri” për të parë ndeshjen Kosovë-Mali i Zi

Albin Kurti në “Fadil Vokrri” për të parë ndeshjen Kosovë-Mali i Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Rashica: Jam gati 100 për qind për Malin e Zi

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Drejtori i Fiores i befasuar nga talenti 22 vjeçar: Po vazhdoi kështu, i jap lejë të flasë me mbesën time

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bëri gabimin e ndeshjes, ja çfarë thotë Strakosha

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë

Bebe Rexha tërheq vëmendjen me veshjen e ngushtë