Tërmet i fuqishëm në Afganistan

31.01.2018 19:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Tërmet i fuqishëm në Afganistan

Një tërmet i fortë që goditi Afganistanin verilindor shkaktoi vdekjen e një vajze të vogël disa mijëra kilometra larg, në provincën e Baluchistanit në Pakistan.

Instituti amerikan i Gjeologjisë tha se epiqendra e tërmetit me magnitudë 6.1 ndodhej rreth 35 kilometra në jug të Jarmit, në rajonin Hindu Kush, pranë kufirit me Taxhikistanin.

Fëmija u vra kur tavani i shtëpisë prej balte u shemb. Tërmeti shkaktoi plagosjen e të paktën nëntë personave.

Ndërkohë, në Afganistan nuk pati asnjë njoftim për viktima, apo dëmtime materiale serioze. Tërmeti u ndje edhe në Islamabad, Peshawar dhe në kryeqytetin indian të Nju Dehlit.

Pjesë të mëdha të rajonit përjetojnë tërmete të shpeshta, për shkak të kryqëzimit të pllakave tektonike të Euroasisë dhe Indisë. Në vitin 2005 mijëra njerëz u vranë në një tërmet me magnitudë 7.6 që goditi Pakistanin e veriut.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

MAShT dënon rastin e abuzimit të nxënëses 16 vjeçare nga mësimdhënësi në Drenas

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Flet gjinekologu që kreu abortin e vajzës nga Drenasi: Nuk e kam ditur që ishte e detyruar

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Rama në Arabinë Saudite: Bashkëpunim në ekonomi turizëm dhe arsim

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Vodhën mbi 8 mijë euro në Deçan, kërkohet paraburgim kundër tre personave

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Lladrovci njofton për pezullimin e mësimdhënësit që abuzoi seksualisht me 16 vjeçaren

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Kapen autorët e përdhosjes së lapidarit të gazetarëve serbë të zhdukur në Hoçë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë

Rasti i keqpërdorimit seksual të 16 vjeçares-shoqëria civile thërret protestë

Çitaku për dhunimin e vajzës në Drenas: Le të jetë ky rast kambanë e na zgjoftë nga indiferenca

Çitaku për dhunimin e vajzës në Drenas: Le të jetë ky rast kambanë e na zgjoftë nga indiferenca

Agjencia për Barazi Gjinore dënon aktin e keqpërdorimit të  miturës dhe bën thirrje për zbardhje sa më të shpejtë të rastit dhe sjellje para drejtësisë.

Agjencia për Barazi Gjinore dënon aktin e keqpërdorimit të miturës dhe bën thirrje për zbardhje sa më të shpejtë të rastit dhe sjellje para drejtësisë.

Ministri Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it

Ministri Mustafa priti në takim komandantin e KFOR-it

BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

BE-ja po frikëson investitorët në Trepçë, thotë Aleanca Kosovare e Bizneseve

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Tirana zyrtare: Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO, garanci për siguri në rajon

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan

Kryeprokurori Maloku takohet me Shefin e Njësisë së Hetimeve Rajonale në Gjilan

​Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

​Ministri Lekaj: Autostrada e Dukagjinit projekti ynë i përbashkët

Veseli: Edhe Kosova së shpejti do jetë anëtare e NATO-s

Veseli: Edhe Kosova së shpejti do jetë anëtare e NATO-s