Teknologjia ultrasonike do ti bëjë skanerët e shenjave të gishtërinjve nën ekran më të saktë dhe shpejtë

06.12.2018 06:47
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Teknologjia ultrasonike do ti bëjë skanerët e shenjave të gishtërinjve nën ekran më të saktë dhe shpejtë

Këtë vit pamë disa modele telefonësh të cilët braktisën modelet tradicionale të sensorëve të shenjave të gishtërinjve për ti zëvendësuar me ato modele që gjenden nën ekran.


Qualcomm është më i fundit i cili lançoi një sensor të shenjave të gishtërinjve nën ekran duke ndihmuar më tej në popullarizimin e teknologjisë.

Megjithatë sensorët e përdorur tek Vivo U21X, Mate P20 Pro dhe OnePlus 6T nuk janë aq të shpejtë sa duhet.


Me këto telefonët nganjëherë duhet të shtypni më fort mbi ekran e nganjëherë të vendosni gishtin me kënd për ti zhbllokuar.

Këto sensorë përdorin një imazh të gishtit tuaj për të zhbllokuar telefonin dhe teorikisht mund të manipulohen pa shumë mund.

Ndërsa sensori i ri i Qualcomm përdor një teknologji të re ultrasonike për të adresuar këto probleme.

Kështu telefoni me sensorin e Qualcomm shkyçet më shpejtë e madje edhe me gishta të lagët. Duke qenë se përdor valët zanore mund të punojë mjaft mirë përmes ekraneve të xhameve dhe metalit.

Qualcomm ende nuk ka prezantuar asnjë partner hardueri por sipas raportimeve Samsung do të jetë i pari që ta përdorë teknologjinë në Galaxy S10. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Guardiola: Ka gjasa që titulli të vendoset në saje të goldallimit më të mirë

Guardiola: Ka gjasa që titulli të vendoset në saje të goldallimit më të mirë

Firefox do të bëhet po aq i mirë sa Google Chrome

Firefox do të bëhet po aq i mirë sa Google Chrome

Ishulli që u shfaq para katër vitesh në Oqeanin Paqësor, duket se do të qëndrojë përgjithmonë (Foto)

Ishulli që u shfaq para katër vitesh në Oqeanin Paqësor, duket se do të qëndrojë përgjithmonë (Foto)

Japonezët buzë zbulimit të shekullit, do të prodhojnë veshkë në kafshë për njeriun

Japonezët buzë zbulimit të shekullit, do të prodhojnë veshkë në kafshë për njeriun

Funksioni i ri i Instagram ua bën jetën më të lehtë në internet

Funksioni i ri i Instagram ua bën jetën më të lehtë në internet

Ronaldo: I lumtur te Juventusi dhe në Serie A, familja ime është e lumtur në Torino

Ronaldo: I lumtur te Juventusi dhe në Serie A, familja ime është e lumtur në Torino

Khabib ripërsërit zotimin për të mos u ndeshur më në Nevada: Ata e lejojnë drogën, prostitucionin dhe bixhozin

Khabib ripërsërit zotimin për të mos u ndeshur më në Nevada: Ata e lejojnë drogën, prostitucionin dhe bixhozin

Aplikacionet e Google në mbështetje të 900 milion njerëzve me humbje dëgjimi

Aplikacionet e Google në mbështetje të 900 milion njerëzve me humbje dëgjimi

Ngecin bisedimet ndërmjet Furyt dhe Wilderit, shtyhet për një javë arritja e marrëveshjes

Ngecin bisedimet ndërmjet Furyt dhe Wilderit, shtyhet për një javë arritja e marrëveshjes

Kapsula lundruese brenda të cilës mund të akomodohen 12 persona (Foto/Video)

Kapsula lundruese brenda të cilës mund të akomodohen 12 persona (Foto/Video)

Njerëzit me personalitet të errët, preferojnë ushqime dhe pije të hidhëta

Njerëzit me personalitet të errët, preferojnë ushqime dhe pije të hidhëta

Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola  dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Werder Bremen e eliminon Borussia Dortmundin në ndeshjen që solli gjashtë gola dhe u vendos me penallti – Rashica shënoi golin e parë

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Facebook Messenger ju jep 10 minuta kohë për të fshirë mesazhet e dërguara

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Ish-sulmuesi i Liverpoolit, Emile Heskey: Salah mund të largohet nëse klubi nuk e fiton titullin

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

Bale: Nuk ka folur me Zidanen që nga finalja, nuk mund të them se ishim shokë të mirë

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei

SHBA i thotë Evropës: Kujdes nga Huawei