Të paktën 4 leopardë vriten çdo javë në Azi

21.10.2016 12:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të paktën 4 leopardë vriten çdo javë në Azi

Rrjeti për monitorimin e kafshët e egra, Traffic, ka paralajmëruar se qindra leopardë të dëborës janë duke u vrarë jashtëligjshëm çdo vit, në rajonet malore në Azi.

Rreth 4 mijë mace të mëdha vlerësohet se jetojnë në 12 shtete në rajonin e Himalajeve dhe në Tibet.

Ekspertët thonë se rreth 221-450 leopardë të dëborës janë vrarë për çdo vit prej vitit 2008 – minimum 4 leopardë për çdo javë.

Por në raportin e publikuar nga Traffic, thuhet se numri i kafshëve të vrara “mund të jetë më i lartë” pasi që vrasjet nëpër zonat e largëta nuk mund të regjistrohen.

Ky rrjet ka gjetur se shumica e leopardëve të vrarë janë vrarë për shkak të sulmeve ndaj bagëtive (55 për qind), ndërkaq, 21 për qind e tyre janë vrarë për tregtinë ilegale të gëzofit dhe produkteve të tij.(REI)

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Daci: Ujmani s’mund t’i merret Kosovës me asnjë ligj ndërkombëtar

Daci: Ujmani s’mund t’i merret Kosovës me asnjë ligj ndërkombëtar

Shtyhet gjykimi i 3 shtetasve të Shqipërisë, të akuzuar për grabitje në fshatrat e Prizrenit

Shtyhet gjykimi i 3 shtetasve të Shqipërisë, të akuzuar për grabitje në fshatrat e Prizrenit

Deda: Franca është e papërgjegjshme, politika e saj po destabilizon Kosovën dhe rajonin

Deda: Franca është e papërgjegjshme, politika e saj po destabilizon Kosovën dhe rajonin

Eksperti i komunikacionit fsheh shkakun e aksidentit

Eksperti i komunikacionit fsheh shkakun e aksidentit

Nënkryetari i Vetëvendosjes thotë se opozita i ka votat për rezolutën kundër Thaçit

Nënkryetari i Vetëvendosjes thotë se opozita i ka votat për rezolutën kundër Thaçit

Flet avokati i cili u sulmua në Gjykatë nga klienti i tij

Flet avokati i cili u sulmua në Gjykatë nga klienti i tij

Hamza thotë se buxheti për ushtrinë është 100 për qind i sigurt

Hamza thotë se buxheti për ushtrinë është 100 për qind i sigurt

Ymeri thotë se duhet të gjendet një zë i përbashkët për dialogun

Ymeri thotë se duhet të gjendet një zë i përbashkët për dialogun

Beogradi nuk dëshiron të shohë pjesëtarë serbë në FSK

Beogradi nuk dëshiron të shohë pjesëtarë serbë në FSK

Nasim Haradinaj e quan “maneken” prokurorin e Gjykatës Speciale

Nasim Haradinaj e quan “maneken” prokurorin e Gjykatës Speciale

Ministria Infrastrukturës investon mbi 1.4 milionë euro në Gjilan

Ministria Infrastrukturës investon mbi 1.4 milionë euro në Gjilan

Ministri Reçica kërkon që të bëhet më shumë në punësimin e personave me aftësi të kufizuara

Ministri Reçica kërkon që të bëhet më shumë në punësimin e personave me aftësi të kufizuara

Gjuajtje me armë në Prishtinë, plagoset një 23 vjeçar

Gjuajtje me armë në Prishtinë, plagoset një 23 vjeçar

Ministri Tahiri ka një kërkesë për kryeprokurorin e Speciales

Ministri Tahiri ka një kërkesë për kryeprokurorin e Speciales

Veseli: Po e transformojmë shëndetësinë

Veseli: Po e transformojmë shëndetësinë

Thaçi i përgjigjet Vuçiqit për flamur: Beogradi le të krrokat sa të dojë, Kosova u nderua në Stamboll

Thaçi i përgjigjet Vuçiqit për flamur: Beogradi le të krrokat sa të dojë, Kosova u nderua në Stamboll