Të hënën, ushtria në Qeveri

28.04.2018 09:00
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Të hënën, ushtria në Qeveri

Pavarësisht kundërshtimeve nga Lista Serbe, Ministria e Forcës së Sigurisë së Kosovës (MFSK) është zotuar se të hënën, përkatësisht më 30 prill 2018, do ta dërgojë në Qeverinë e Kosovës Draftligjin për Ushtrinë e Kosovës.
“MFSK-ja është duke kryer aktivitetet dhe obligimet e veta sipas planit legjislativ të Qeverisë. Aktualisht jemi në pritje të deklaratës financiare për koston buxhetore nga Ministria e Financave, si dhe pëlqimin nga Ministria e Integrimeve Evropiane në mënyrë që draftligjet të jenë të harmonizuara me legjislacionin e BE-së. Ne në përputhje me Strategjinë Legjislative të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe të Planit Veprues të MFSK-së, deri më 30 prill do ta dërgojmë Draftligjin në Qeveri”, ka thënë Ibrahim Shala, drejtor i Departamentit për Marrëdhënie me Publikun në MFSK, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Sipas Shalës, deri më 30 prill synojnë ta marrin edhe deklaratën financiare për koston buxhetore nga Ministria e Financave, si dhe pëlqimin nga Ministria e Integrimeve Evropiane.

“Ky hap do të merret në momentin që do ta marrim deklaratën financiare për koston buxhetore nga Ministria e Financave, si dhe pëlqimin nga Ministria e Integrimeve Evropiane. Jemi të sigurt se kjo do të ndodhë para 30 prillit 2018”, ka thënë ai./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Hasani në Bruksel flet për të arriturat e Kosovës në ekonomi

Hasani në Bruksel flet për të arriturat e Kosovës në ekonomi

Pasuria në shifra e rektorit të Universitetit të Prizrenit

Pasuria në shifra e rektorit të Universitetit të Prizrenit

Pjesëtari serb i FSK-së: U detyrova ta braktis FSK-në

Pjesëtari serb i FSK-së: U detyrova ta braktis FSK-në

Daçiq: Papua Guinea e Re ka tërhequr njohjen për Kosovën

Daçiq: Papua Guinea e Re ka tërhequr njohjen për Kosovën

Britania përgatitet për vizitën e Presidentit Trump

Britania përgatitet për vizitën e Presidentit Trump

Paraburgim për ish-Drejtorin e Prokurimit në Gjilan dhe djalin e tij

Paraburgim për ish-Drejtorin e Prokurimit në Gjilan dhe djalin e tij

Jahjaga: Vetëm 3 kallëzime penale për dhunën seksuale gjatë luftës, asnjë i dënuar

Jahjaga: Vetëm 3 kallëzime penale për dhunën seksuale gjatë luftës, asnjë i dënuar

Ndryshojnë rregullat e lëvizjes në Schengen, BE merr vendimin

Ndryshojnë rregullat e lëvizjes në Schengen, BE merr vendimin

Në prag të tarifave të reja të SHBA ndaj KInës

Në prag të tarifave të reja të SHBA ndaj KInës

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Turqi

Komandanti i FSK-së, gjenerallejtënant Rrahman Rama qëndroi për vizitë zyrtare në Turqi

Arrestohen tre persona për ‘trafikim me njerëz’ dhe identifikohet një viktimë e trafikimit

Arrestohen tre persona për ‘trafikim me njerëz’ dhe identifikohet një viktimë e trafikimit

HIB Petrol mbështetë fermerët kosovarë

HIB Petrol mbështetë fermerët kosovarë

E-maili intern: Nuk do të ketë paga për punëtorët e Postës derisa të mos ndërhyjë Qeveria

E-maili intern: Nuk do të ketë paga për punëtorët e Postës derisa të mos ndërhyjë Qeveria

BE do të verifikojë paraprakisht udhëtarët që hyjnë pa viza në zonën Schengen

BE do të verifikojë paraprakisht udhëtarët që hyjnë pa viza në zonën Schengen

Zeka: Me fajësuar Haradinajn për 53 milionët, si me fajësuar Papën pse s’po bëhet mysliman

Zeka: Me fajësuar Haradinajn për 53 milionët, si me fajësuar Papën pse s’po bëhet mysliman

U mbajt takimi i Grupit për Mbështetje Strategjike kundër Terrorizimit dhe  Parandalimit të Ekstremizmit të Dhunshëm që shpie në Terrorizëm

U mbajt takimi i Grupit për Mbështetje Strategjike kundër Terrorizimit dhe Parandalimit të Ekstremizmit të Dhunshëm që shpie në Terrorizëm