Surroi: Taksa s’mund të shërbejë më si arsyetim për konfliktet e brendshme politike në vend

19.03.2020 16:48
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Surroi: Taksa s’mund të shërbejë më si arsyetim për konfliktet e brendshme politike në vend

“Taksa 100 për qind nuk mund të shërbejë si arsyetim për konfliktet e brendshme politike në Kosovë, aq më pak për mocion rrëzimi të Qeverisë”.

Kështu ka thënë publicisti dhe shkrimtari, Veton Surroi, i cili ka bërë një përmbledhje të zhvillimeve të fundit politike në vend rreth taksës, diplomacisë dhe platformës qeverisëse LVV-LDK.

Në një postim të tijin në Facebook, Surroi thotë se presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, dje, gjatë një bisede me kancelaren gjermane, Angela Merkel, ia ka shprehur gatishmërinë asaj që të fillojë negociatat me Kosovën, me ndërmjetësimin e BE-së për taksën 100 për qind brenda temës më të gjerë, asaj të barrierave jotarifore mes Kosovës dhe Serbisë.

“Kjo do të thotë se bie poshtë parakushti të cilin e vendosi Serbia se duhet të hiqet taksa në mënyrë që Serbia dhe Kosova të rikthehen në tryezën e bisedimeve. Ky ishte njëherësh parakushti i formuluar, në këtë apo forma të tjera, nga SHBA, BE dhe vende të ndryshme evropiane. Formulimi ishte, ‘hiqni taksat, kthehuni te tavolina’. Formulimi tash është ‘uluni në tavolinë, hiqni taksat dhe çdo barrierë tjetër jotarifore’”, thotë Surroi.

Ai thotë se për Kosovën, kjo është me rëndësi sepse mund të ngre në tryezë të gjitha problemet që ekzistojnë në marrëdhëniet tregtare mes Kosovës dhe Serbisë, e në të cilat pengesa themelore janë barrierat jotarifore.

“Pra, në këtë tryezë, Kosova mund të parashtrojë kërkesat e saj për barazi në marrëdhënie tregtare, reciprocitet. Që do të thotë se për të dyja vendet vlen parimi i njëjtë: do të ketë aq liri qarkullimi për mallrat e një vendi sa ka për mallrat e vendit tjetër”, potencon shkrimtari Veton Surroi.

Më tej, ai thotë se për Kosovën, ky është edhe një rikonfirmim i politikës së dakorduar mes partnerëve të koalicionit, LVV-LDK (në marrëveshjen e koalicionit dhe në programin qeverisës) se taksa zëvendësohet në proces me vendosje të masave të reciprocitetit.

“Për ta formalizuar këtë stad të negociatave, Republika e Kosovës duhet të shprehë gatishmërinë se do të hyjë në to. Taksa 100 për qind nuk është më parakusht në marrëdhëniet negociatore mes Serbisë e Kosovës, pra nuk duhet të jetë as në marrëdhëniet mes BE-së dhe Kosovës dhe SHBA-ve e Kosovës”, theksoi shkrimtari e publicisti Veton Surroi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


“Me përkrahjen e partnerëve ndërkombëtar, Kosova dhe Serbia duhet të ndërmarrin hapat e nevojshëm për

“Me përkrahjen e partnerëve ndërkombëtar, Kosova dhe Serbia duhet të ndërmarrin hapat e nevojshëm për

60 pacientë të spitalizuar në Infektivë, 44 prej tyre me Covid-19 e një grua në gjendje të rëndë

60 pacientë të spitalizuar në Infektivë, 44 prej tyre me Covid-19 e një grua në gjendje të rëndë

Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Gjykata në Hagë ende pa vendim për lirimin e përkohshëm të të paraburgosurve

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Vdes i prekuri me koronavirus nga veriu i Mitrovicës

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

Presidenti i pamëshirshëm urdhëron vrasjen e atyre që nuk i binden masave për koronavirusin

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

COVID-19 i merr jetën zyrtarit të parë në qeverinë serbe

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Zeka: Qeverinë do ta bëjnë LDK, AAK e Nisma – kryeministër Avdullah Hoti

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi paralajmëron fundin e karrierës politike, tregon se mund t’ia nisë një pune tjetër

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Thaçi mesazh të ashpër BE’së: S’e takoj Lajcakun nëse vjen me qëndrim mosnjohës ndaj Kosovës

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

Ambasadori italian mirëpret heqjen e taksës: Dialogu duhet të fillojë sa më shpejt

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

90 vjeçarja vdes pasi refuzon ventiluesin: Kam pasur një jetë të mirë, jepja këtë më të rinjve

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Hasani: Thaçi duhet t’i shkruajë VV’së për qeverinë e re

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Haziri: Heqja e taksës u bë pa u koordinuar me Amerikën, veprimi i sotëm do të ketë prapë pasoja

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

Rama falënderon Vuçiqin për lejimin e kalimit të kamionëve nga Kosova drejt Serbisë, së bashku do të fitojmë luftë

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

LAJMI I FUNDIT: 13 raste të reja me koronavirus

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar

Pacientja me koronavirus në QKUK në gjendje të rëndë, mjekët s’e dinë se si është infektuar