Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

10.04.2020 11:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Studiuesit: Kemi zbuluar se ka tri variante të coronavirusit të ri, të përhapur në të gjithë botën

Studiuesit që hartografuan disa nga përhapjet origjinale të coronavirusit te njerëzit kanë zbuluar se ka disa variante të virusit në të gjithë botën.

Ata ndoqën rrugët e hershme evolucionare të Covid-19 ndërsa infeksioni u përhap nga Wuhan, Kinë, në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Duke analizuar 160 gjenomet e para të kompletuara të virusit nga pacientët, shkencëtarët zbuluan se varianti më i afërt me atë të zbuluar te lakuriqët u gjet kryesisht në pacientët nga SHBA dhe Australia, e jo Wuhan, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Ekzistojnë “shumë mutacione të shpejta” për ta hartuar atë mjeshtërisht, tha Dr. Peter Foster

Siç bëhet e ditur, ekipi përdori të dhëna nga mostrat e marra nga e gjithë bota midis 24 dhjetorit 2019 dhe 4 marsit 2020.

Kështu, siç thuhet më tej, ata gjetën tre variante të dallueshme, por të lidhura ngushtë, të Covid-19, të cilat i quajtën A, B dhe C.

Studiuesit zbuluan se lloji më i afërt i coronavirusit me atë të zbuluar në lakuriqët – lloji A, gjenomi origjinal i virusit njerëzor – ishte i pranishëm në Wuhan, por nuk ishte tipi mbizotërues i virusit të qytetit.

Versione të ndryshuara të A u panë tek amerikanët që raportohet se kishin jetuar në Wuhan, dhe një numër i madh i viruseve të tipit A u gjetën te pacientët nga SHBA dhe Australia. Lloji kryesor i virusit Wuhan ishte B dhe ishte i përhapur në pacientët nga e gjithë Azia Lindore, megjithatë nuk udhëtoi shumë përtej rajonit pa mutacione të mëtejshme.

Ekipi përdori të dhëna nga mostrat e marra nga e gjithë bota midis 24 dhjetorit 2019 dhe 4 mars 2020

Studiuesit thonë se varianti C është lloji kryesor evropian, që gjendet tek pacientët e hershëm nga Franca, Italia, Suedia dhe Anglia.

Analiza sugjeron gjithashtu se një nga prezantimet më të hershme të virusit në Itali erdhi përmes infeksionit të parë të dokumentuar gjerman në 27 janar, dhe se një rrugë tjetër e hershme e infeksionit italian ishte e lidhur me një “grupim Singapori”.

Ai mungon te modeli i studimit i kontinentit kinez, por shihet në Singapor, Hong Kong dhe Korenë e Jugut.

Lloji origjinal është zhvendosur në SHBA dhe Australi ndërsa lloji C është përhapur në Evropë

Shkencëtarët argumentojnë se metodat e tyre mund të zbatohen për të ndihmuar në parashikimin e pikave të ardhshme globale të transmetimit dhe të rritjes së sëmundjes.

Gjetjet janë botuar në revistën Proceedings of the National Academy of Science (PNAS).

Ndërkohë thuhet se varianti A, më i lidhur ngushtë me virusin që gjendet në lakuriqët dhe pangolinat, përshkruhet si rrënja e shpërthimit nga studiuesit.

Lloji B rrjedh nga A, i ndarë nga dy mutacione, atëherë C është nga ana tjetër një ‘bijë’ e B, sugjeron studimi.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

Jovic pranon ofertën e Milanit, “topi” kalon te Real Madrid

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

A duhet të kenë frikë shtatzënat nga COVID-19?

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Kurti: Aryeja e dërgimit të kërkesës për opinion në Komisionin e Venedikut

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Efektet e distancimit social – ndikimi në aspektin psikologjik dhe menaxhimi i tyre

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ancelotti: Skuadra e Milanit që humbi Ligën e Kampionëve ndaj Liverpool në vitit 2005 ishte më e mirë se ekipet fituese të vitit 2003 dhe 2007

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Ismaili: Tendencat autoritare të Qeverisë Kurti duhet të ndalen

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kryeparlamentarja Osmani më e lumtur se kurrë, këndon së bashku me vajzat e saj

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Kadrijaj: Haxhiu dhe Vitia po merren me trafikime testesh dhe njerëzish

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Heshtja e ndërkombëtarëve 21 vjet pas lufte, është amnisti për këto krime

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Kurti: Bisedova në telefon me përfaqësuesit e Sanxhakut, folëm rreth gjendjes së koronavirusit

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Tri figura të larta të LDK-së të pakënaqur me koalicionin në ardhje

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Miftaraj për InfoSot: Masa e përkohshme nuk e vërteton nëse dekreti i Presidentit është i bazuar në Kushtetutë

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kancelarja gjermane jep lajmin e mirë: Vaksina të jetë për të gjithë, Gjermania do ta marr përsipër

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Kim Jong Un i qeshur dhe pa maskë, shfaqet pas 21 ditësh mungesë

Lul Raka:  A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

Lul Raka: A mund të preket përsëri nga COVID-19 një pacient i shëruar?

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve

PDK: Letra e dërguar Gjykatës Kushtetuese prej kryeministrit të shkarkuar Kurti, është një shkelje e parimit të ndarjes së pushteteve