Strukturat e LDK’së “tashmë e dinë se kë do ta kenë kryetar”

27.07.2019 21:02
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Strukturat e LDK’së “tashmë e dinë se kë do ta kenë kryetar”

Me grushte e karrige është karakterizuar procesi i zgjedhjes së strukturave të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

Por, derisa ka mbetur edhe pak ditë deri në përfundimin e zgjedhjeve të brendshme në këtë parti, ende nuk dihen kandidatët për kryetar të Lidhjes Demokratike, raporton KTV.

Deri më tani, të gatshëm për të udhëhequr me LDK-në, janë deklaruar Fatmir Sejdiu dhe Lutfi Haziri.

Përveç tyre, për kryetar të LDK-së, janë përmendur edhe emrat e Isa Mustafës, Agim Veliut e Vjosa Osmanit .

Gjithë këtë proces, njohësit e çështjeve politike në vend, janë duke e parë në këndvështrime të ndryshme.

Analisti Fisnik Halimi thotë se strukturat e brendshme, tashmë e dinë se kë do të kenë kryetar.

Ai beson se kryetari i ardhshëm i LDK-së nuk është në listën e kandidatëve potencialë të përmendur deri më tani.

Por, ndryshe mendon analisti tjetër, Krenar Shala.

Ai thotë se nuk do të ketë risi në kuvendin zgjedhor që do të mbahet javën tjetër.

Në anën tjetër, Muhamet Hamiti nga LDK-ja, të premten mbrëma në Interaktiv, ka thënë se LDK-ja ka marrë mësim nga problemet me të cilat është karakterizuar procesi zgjedhor.

Ish- ambasadori ka shtuar se LDK-së, i duhet një lider që i bashkon të gjithë.

Procesi i brendshëm zgjedhor në LDK ka filluar në mars të këtij viti, derisa Kuvendi Zgjedhor do të mbahet më tre gusht.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Dr. Palit hap tenderë për furnizimin e punëtorëve me rroba, çadra e çanta

Ministria e Dr. Palit hap tenderë për furnizimin e punëtorëve me rroba, çadra e çanta

McAllister kundër Macronit për Shqipërinë: Zgjidhja do ishte një rrugë e ngjashme me rezolutën e Bundestagut

McAllister kundër Macronit për Shqipërinë: Zgjidhja do ishte një rrugë e ngjashme me rezolutën e Bundestagut

Vetëvendosje e dërgon në Supreme kërkesën për pranim të votave nga mërgata

Vetëvendosje e dërgon në Supreme kërkesën për pranim të votave nga mërgata

Limaj: Nisma aktualisht ka 5.5 për qind, të mos procesohen votat e parregullta

Limaj: Nisma aktualisht ka 5.5 për qind, të mos procesohen votat e parregullta

Përfundon takimi i grupeve punuese VV-LDK, u diskutua për formatin e qeverisë me 12 ministri

Përfundon takimi i grupeve punuese VV-LDK, u diskutua për formatin e qeverisë me 12 ministri

MPJ: Zëvendësit të Gjuriqit iu ndalua hyrja në Kosovë se nuk pati leje

MPJ: Zëvendësit të Gjuriqit iu ndalua hyrja në Kosovë se nuk pati leje

Nis takimi për harmonizim të programit, Vetëvendosja e pret LDK-në në selinë e saj

Nis takimi për harmonizim të programit, Vetëvendosja e pret LDK-në në selinë e saj

Policia e Kosovës fillon edhe kontrollet teknike të veturave, ndalohen 17 të tilla

Policia e Kosovës fillon edhe kontrollet teknike të veturave, ndalohen 17 të tilla

Akuza e Tabakut: Qeveria e Ramës ka fshehur 296 mln eurot e inceneratorit të Tiranës

Akuza e Tabakut: Qeveria e Ramës ka fshehur 296 mln eurot e inceneratorit të Tiranës

Nis verifikimi i votave të ardhura nga Serbia, stafi i KQZ-së i veshur si në Çernobil

Nis verifikimi i votave të ardhura nga Serbia, stafi i KQZ-së i veshur si në Çernobil

Daçiq: Zgjidhja politike për Kosovën – përparësi kombëtare e Serbisë

Daçiq: Zgjidhja politike për Kosovën – përparësi kombëtare e Serbisë

Arrestohet një serb nën dyshimin për krime lufte kundër popullatës civile

Arrestohet një serb nën dyshimin për krime lufte kundër popullatës civile

Arrestohen fajdegjinjtë në Prizren, policia u gjen mijëra euro e mbi 10 telefona

Arrestohen fajdegjinjtë në Prizren, policia u gjen mijëra euro e mbi 10 telefona

Inspektorët konfiskojnë mall të kontrabanduar kryesisht cigare, gjobitet pronari

Inspektorët konfiskojnë mall të kontrabanduar kryesisht cigare, gjobitet pronari

S’ka rënie të temperaturave, por ajri i pashëndetshëm kaplon Prishtinën

S’ka rënie të temperaturave, por ajri i pashëndetshëm kaplon Prishtinën

Kurti urohet me letra dhe telefonata nga liderët e rajonit, për fitoren në zgjedhjet e 6 tetorit

Kurti urohet me letra dhe telefonata nga liderët e rajonit, për fitoren në zgjedhjet e 6 tetorit