Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

14.05.2017 17:50
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

Anëtari i Këshillit Drejtues të PDK-së, Xhevdet Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit të madh nga Drenica, Tahir Mehës.

Një propozim të tillë, Smakiqi e ka dhënë duke u bazuar me meritat e mëdha që i ka Meha për luftën e vazhdueshme deri në fund të jetës së tij ndaj okupatorit serb.

Ja propozimi i Smakiqit dhe aryset pse duhet të bëhet një gjë e tillë:

13 Maji 1981, është data dhe dita e lavdisë sonë, dhe dita e trandjes tektonike te Jugosllavisë Komuniste, qe na shtypi e vrau deri 1999.

Një vigan Drenicali Tahir Meha me baben Nebih Meha , ia kujtuan Jugosllavisë se bijtë e Ahmet Delisë e Emin Latit kan pushkë e barut si ne gjitha kohërat.

Adem Jashari ishte betuar mbi varrin e Tahir Mehes se do te luftoi deri ne piken e fundit te gjakut.

36 vjet me parë ndiheshin topat e tankset ne Prekazin e Ahmet Delisë Jugosllavia dridhej e Tahir Meha këndonte këngen e lirisë në kullen e tij me babë Nebihin.

Sa shumë ju kemi borxh atyre dhe trashëgimtarve te tyre krenar e te pa thyer.

Në këtë përvjetor propozoj qe një kazermë e Ushtrisë se Kosovës, te mbajë me krenari emërin e Tahir Mehes, ndonjë njësi ushtarake emërat e Nebih Mehes Emin Latit e Beqir Mehes.
Përulje deri ne tokë ndaj luftes se Tahir Mehes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetar/e dhe  praktikant
artikull i sponzorizuar


Thriller në Gjakovë: Punësoi vrasësin e tij dhe vdiq duke tentuar pengimin e vetëvrasjes së tij

Thriller në Gjakovë: Punësoi vrasësin e tij dhe vdiq duke tentuar pengimin e vetëvrasjes së tij

Këta janë personat e vrarë në Gjakovë

Këta janë personat e vrarë në Gjakovë

Vdes 12 vjeçari i aksidentuar në Koshare të Ferizajt

Vdes 12 vjeçari i aksidentuar në Koshare të Ferizajt

Rotaraktorët ndihmojnë projektin e IQZH-së për skamnorë

Rotaraktorët ndihmojnë projektin e IQZH-së për skamnorë

Vdekje e dyshimtë në Viti

Vdekje e dyshimtë në Viti

Punëtori “Informimi i prindërve, fëmijët me probleme në të folur”

Punëtori “Informimi i prindërve, fëmijët me probleme në të folur”

Haziri ndan mirënjohje për personalitetet e Gjilanit që kanë arritur suksese shkencore në nivel republikan, regjional dhe ndërkombëtar

Haziri ndan mirënjohje për personalitetet e Gjilanit që kanë arritur suksese shkencore në nivel republikan, regjional dhe ndërkombëtar

Digjen për së gjalli 28 lopë në Babush të Lipjanit

Digjen për së gjalli 28 lopë në Babush të Lipjanit

Breshër i madh në Gjilan (VIDEO)

Breshër i madh në Gjilan (VIDEO)

Një grua në gjendje jo të mirë, pret në shkallë të QKUK’së dhe askush nuk e ndihmon (Video)

Një grua në gjendje jo të mirë, pret në shkallë të QKUK’së dhe askush nuk e ndihmon (Video)

Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

Smakiqi ka propozuar që një kazermë e Ushtrisë së Kosovës të mbaj emrin e luftëtarit, Tahir Meha

Ndrroi jet ish-kryetari i AAK-së njëherit veteran i UÇK-së!

Ndrroi jet ish-kryetari i AAK-së njëherit veteran i UÇK-së!

Momenti kur u vra Ermal Kamberaj (Foto +18)

Momenti kur u vra Ermal Kamberaj (Foto +18)

Rrëfim prekës, Qemajl Koca: Unë nuk e vrava Ermal Kamberajn, ma tmerruan familjen (Video)

Rrëfim prekës, Qemajl Koca: Unë nuk e vrava Ermal Kamberajn, ma tmerruan familjen (Video)

Ermali u vra gabimisht, dikush tjetër ishte cak sulmi (Foto)

Ermali u vra gabimisht, dikush tjetër ishte cak sulmi (Foto)

Bahtiri: Kriminelët të gjenden dhe të dënohen më së ashpri

Bahtiri: Kriminelët të gjenden dhe të dënohen më së ashpri