Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

16.11.2019 18:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani-KATANA!

Nga Muhamet Ajrullahu

Si iniciator dhe mbështetës kryesor i kësaj iniciative njëherësh edhe Kryetar i Komisionit per ngritjen e Shtatores së Heroit të Kombit Agim Ramadani -KATANA, i dal nga këshilli i fshatit Zhegër dhe Shoqata “Ditët e Agimit, iu bëjë me dije se në koordinim të plotë edhe me Komunën e Gjilanit, gjegjësisht organet përkatëse, kemi arritur ujdinë për zhvendosjen e Shtatores së tanishme dhe vendosjen e Shtatores së re dhe se për këtë kemi hasur në mirëkuptim të plotë të familjes së heroit!

Shtatorja e re e Heroit të Kombit do të vendoset në qendër të Gjilanit në sheshin që mban emrin e këtij Kryetrimi, i cili nën Emblemën e UÇK-së theu Kufirin Shqiptaro-Shqiptarë më 09.Prill të vitit 1999 në Koshare.

Kështu sheshi i ri do të jetë nderë dhe krenari jo vetëm për Qytetin dhe Qytetarët e saj, por edhe më gjerë.

Shtatorja e re tani më është në fazën e finalizimit dhe do të zbulohet më 28 Nëntor 2019 në këtë ditë të shënuar tani më në Histori.

Ndërkohë që Shtatorja aktuale e cila ka qenë e vendosur deri me tani në po të njëjtin shesh është zhvendosur dhe do të dërgohet për restaurim dhe është planifikuar të inaugurohet me datë 03. Maj 2020 pikërisht në Ditëlindjen e Komandantit në pjesën e KULLËS-MUZE në vendlindjen e Heroit, në Fshatin Zhegër, edhe kjo kuptohet në harmoni të plotë me Komunën e Gjilanit!

Rikujtojmë se Kuvendi Komunal i Gjilanit pas kërkesave përkatëse në Seancën e fundit kishte votuar për Propozim-Vendimin për caktimin e lokacioneve për Shtatoret e Agim Ramadanit, Mulla Idriz Gjilanit dhe Abdulla Tahirit dhe bazuar në vendimin e këtij organi edhe do të bëhet vendosja e Shtatoreve të reja!

Përndryshe, Shtatorja e re e Heroit të Kombit Agim Ramadani -KATANA është vepër e punuar nga skulptori i njohur Agon Qosa me bashkëpunëtorët e tij!

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Policia kërkon këtë person, dyshohet për dhunim

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”,   hapi i parë drejt paqes në Libi?

Qëllimi final i qeverisë gjermane është “një Libi sovrane” dhe një “proces pajtimi brenda Libisë”, hapi i parë drejt paqes në Libi?

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Osmani: LDK nuk do të jetë iniciues për shkarkimin e Glauk Konjufcës nga posti i kryeparlamentarit, besoj në marrëveshje

Janë  publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Janë publikuar mesazhet, Bonucci e kishte kontaktuar një tifoz ultras të bardhezinjve pasi ishte kthyer nga Milani në Juventus

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me  veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të  institucioneve

Presidenti Hashim Thaçi ka kërcënuar me veprime kushtetuese në rast se nuk gjendet zgjidhje për formim të institucioneve

Në Vetëvendosje po thonë se do të  bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Në Vetëvendosje po thonë se do të bëjnë dorëzimin e propozimit për mandatar brenda afateve dhe pa vonesa, por kur nuk dihet!

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Thaçi: I kemi përmbushur kriteret për viza, mirëpo shtetet e BE-së nuk janë unike

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Tenori Ramë Lahaj: Zot ruje Shypnin prej shartimit t’kti soji si Edi Rama, që e paditi Ramush Haradinajn

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lumezi: Është fakt i njohur se besimi i qytetarëve ne sistemin e drejtësisë është i ultë

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Lajçak ka thënë se, BE-ja duhet të ushtrojë ndikimin e vet në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ose do të përballet me rreziqe

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Është gjetur pa shenja jete një grua në Pejë

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga Vetëvendosje: Mund të ketë zgjedhje të reja

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Për shkak të një audio-incizimi, jep dorëheqje kryeministri i Ukrainës

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Afaristët e Mitrovicës dhe Vushtrrisë: Këto janë problemet e shumta me të cilat po ballafaqohemi

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Haradinaj: Në 18 vjetorin e vrasjes, kujtojmë bashkëluftëtarin Smajl Hajdaraj

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje

Shefi grupit parlamentar i AAK’së, Daut Haradinaj, fajin ia hedh Lëvizjes Vetëvendosje