Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

30.06.2020 18:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Këshilli i Bashkimit Evropian aprovoi rekomandimin për heqjen graduale të kufizimeve të përkohshme mbi udhëtimin në vendet e bllokut.

Mirëpo, bëhet e ditur se Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku.

Ndërsa, në listën tjetër, atë të 15 vendeve që morën dritën jeshile nuk është as SHBA dhe Brazili, që kanë një situatë alarmante me pandeminë.

Fillimisht, u raportua se në draft listë ishin 54 vende që u diskutuan nga shtetet anëtare të BE-së, por në fund ajo u reduktua, duke përfunduar në 15 shtete.

Mes tyre dallon Kanadaja, Australia, Zelanda e Re, Koreja e Jugut e Ruanda, ndërsa nga rajoni i Ballkanit, dritën jeshile e ka marrë vetëm Serbia dhe Mali i Zi. Diplomatët patën rënë dakord që lista të rishikohet çdo dy javë në varësi të zhvillimeve.

Vendet anëtare do të kenë për çdo rast autoritetin të vendosin se cilët qytetarë jo të BE-së duhet të lejohen, çka do të thotë se në raste të caktuara mund t’i rivendosin masat për kufijtë e brendshëm, megjithatë Brukseli shpreson se një qasje e koordinuar mund të ndihmojë në shërimin e kontinentit. /tch

Më herët këtë muaj, vetë KE-ja ishte shprehur se rihapja e kufijve me vendet jo anëtare të BE në Ballkanin perëndimor, përfshirë Shqipërinë, ishte prioritet nga 1 korriku.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Shqipërisë nuk i lejohet hyrja në BE nga 1 korriku

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Grenell: I nxitëm edhe evropianët, po i kërkojnë Merkelit liberalizim vizash për Kosovën

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Vuçiq i gatshëm për takim me Thaçin

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Tahiri: Shokues vendimi i Kushtetuese për anulimin e Ligjit të Pagave

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Pandemia uli eksportin për 4.4 milionë euro për muajin prill

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Komuna e Ferizajt mbyll çerdhet publike deri më 1 gusht

Hoti: Qeveria ka krijuar  Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Hoti: Qeveria ka krijuar Fondin e Rimëkëmbjes Ekonomike prej afro 385 milionë eurosh

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Policia e Kosovës pranon si donacion nga UNDP pesë qen për zbulimin e armëve

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Alarmon QKUK-ja: Jemi stërngarkuar, rrezikojmë të kolapsojmë

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Rama do ta tërheqë padinë ndaj Haradinajt

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Përleshje me thika afër parkut të qytetit në Prishtinë

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Ish të burgosurit politikë reagojnë ndaj akuzave për Thaçin e Veselin: Drejtësia ndërkombëtare duhet të këndellet

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Maqedoni: Katër viktima dhe 126 raste të reja me koronavirus për 24 orë

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Gjykata Kushtetuese merr vendim për Ligjin për Paga

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Cilat zona të Kosovës mund të futen në karantinë për shkak të COVID -19, çfarë thonë në Ministri?

Ministrit Zemaj viziton  Komunën e Podujevës dhe në Merdarë

Ministrit Zemaj viziton Komunën e Podujevës dhe në Merdarë