Shqipëria ka detyrim kushtetues ta mbrojë Kosovën dhe interesat kombëtare

20.10.2016 08:30
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria ka detyrim kushtetues ta mbrojë Kosovën dhe interesat kombëtare

Politologu Afrim Krasniqi ka folur për zhvillimet e fundit në Kosovë dhe Shqipëri, me ç’rast ka vlerësuar se ka mungesë të koordinimit dhe konsultimeve serioze midis Tiranës dhe Prishtinës.

Ai ka thënë se politikanët tanë në vend se të komunikojnë me njëri-tjetrin nëpërmjet kanaleve zyrtare, komunikojnë nëpërmjet medieve.

Krasniqi në një intervistë për “Epokën e re” ka thënë se Shqipëria e ka detyrim kushtetues ta mbrojë Kosovën dhe interesat kombëtare.

 Ish-këshilltari politik i ish-presidentëve, Alfred Moisiu dhe Bamir Topi, është shprehur i pakënaqur me bashkëpunimin aktual në mes të dy shteteve, duke thënë se bilanci real i nivelit të këtij bashkëpunimi duhet ta shqetësojë qeverinë e Tiranës dhe atë të Prishtinës.

Sipas Krasniqit, mbledhjet e përbashkëta të dy qeverive më tepër kanë qenë takime formale për imazh, për media dhe për CV patriotike.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Haradinaj: GJND vlerësoi se përpjekjet tona historike ishin të drejta

Haradinaj: GJND vlerësoi se përpjekjet tona historike ishin të drejta

Haradinaj: Vendimi i GjND-së i hapi rrugët Kosovës drejt integrimit euro-atlantik

Haradinaj: Vendimi i GjND-së i hapi rrugët Kosovës drejt integrimit euro-atlantik

Vazhdon “tradita” e gjuajtjes më armë në dasma, arrestohen dy persona

Vazhdon “tradita” e gjuajtjes më armë në dasma, arrestohen dy persona

Vulin po e kërkon demarkacionin e Serbisë me Kosovën

Vulin po e kërkon demarkacionin e Serbisë me Kosovën

Izraeli evakuon qindra vullnetarë të "Helmetave të Bardha"

Izraeli evakuon qindra vullnetarë të "Helmetave të Bardha"

Franca bashkëpunon me Rusinë për ndihmat humanitare në Siri

Franca bashkëpunon me Rusinë për ndihmat humanitare në Siri

Aborti selektiv vret 100 milionë femra çdo vit

Aborti selektiv vret 100 milionë femra çdo vit

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Ugljanin, Pacollit: Keqardhje që regjimi nacionalist serb pengoi vizitën tuaj

Peru, Kongresi shkarkon Këshillin Kombëtar Juridik për shkak të korrupsionit

Peru, Kongresi shkarkon Këshillin Kombëtar Juridik për shkak të korrupsionit

Njeriu më i pasur në Shqipëri është afër blerjes të Ferronikelit

Njeriu më i pasur në Shqipëri është afër blerjes të Ferronikelit

Hajna të armatosur vjedhin në Grashticë

Hajna të armatosur vjedhin në Grashticë

Austria, shteti më mikpritës në botë

Austria, shteti më mikpritës në botë

KFOR’i vendos kufirin Kosovë-Serbi në Karaçevë

KFOR’i vendos kufirin Kosovë-Serbi në Karaçevë

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Kosova e Shqipëria me protokoll bashkëpunimi për sezonin turistik

Kryeministrja e Serbisë kritikon kryetarin e boshnjakëve për ftesën që i bëri Pacollit

Kryeministrja e Serbisë kritikon kryetarin e boshnjakëve për ftesën që i bëri Pacollit

Vazhdon tmerri rrugëve të Kosovës, një grua mbetet e vdekur në Pejë

Vazhdon tmerri rrugëve të Kosovës, një grua mbetet e vdekur në Pejë