Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

01.01.2021 14:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shqipëria do dhurojë vaksina për bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës

Bluzat e bardha të spitalit COVID të Prishtinës do ta fillojnë vaksinimin njëlloj me kolegët e tyre në Tiranë, pasi qeveria shqiptare do t’i dhurojë Kosovës një pjesë të vaksinave antiCovid që ka siguruar nga kompania Pfizer.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama në daljen e sotme ku dha lajmin e mirë, theksoi se Kosovës nuk do i kthehet shpina.

“Nuk ia kthejmë shpinën Kosovës, do t’i dhurojmë një sasi për vaksinimin e bluzave të bardha të spitalit COVID të Prishtinës”, u shpreh Rama.

“I hymë detit në këmbë dhe ia dolëm të cekim pak tokë pa asnjë ndihmë nga BE dhe ndryshe nga shembulli i keq i BE-së ndaj Ballkanit ne nuk do ia kthejmë shpinën Kosovës duke e lenë në pritjen dhe në ankthin torturues të fillimit të vaksinimit”, theksoi Rama.

Padiskutim, vijoi kryeministri, “nuk ia zgjidhim dot krejt këtë hall të madh vëllezërve dhe motrave tona në anët tjetër të kufirit, por nuk do ngurrojmë t’ua qajmë sinqerisht dhe konkretisht hallin që sapo kemi filluar të zgjidhim për vete”.

“Kosovës do t’i dhurojmë një sasi për vaksinimin e bluzave të bardha të spitalit COVID të Prishtinës në mënyrë që heronjtë e vijës së zjarrit në Kosovë ta nisin vaksinimin në të njëjtën kohë me heronjtë tanë në Tiranë”, tha ai.

Rama informoi se i ka kërkuar ministres së Shëndetësisë të komunikojë menjëherë me homologun në Kosovë për të mundur të vendosim sasinë e mundshme për personelin e spitalit COVID të Prishtinës.

“Sado nuk jemi të pasur e as nuk e kemi kaluar këtë det ku vazhdojmë të ecim në këmbë, ne shqiptarët nuk e kemi pasur traditë, nuk mund ta kemi dhe nuk duhet ta kemi pjesën në mënyrën e të jetuarit as në këtë botë egoiste, kthimin e shpinës ndaj tjetrit në nevojë apo kur na bie i njëjti hall me tjetrin”, tha kryeministri Rama.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

2 600 të moshuar janë vaksinuar kundër Covid-19

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

Mbi 300 serbë të Mitrovicës paguhen nga buxheti i Kosovës, pa punuar fare

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

668 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri apelon për kujdes maksimal

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

BE-ja do të blejë edhe 100 milionë vaksina anti-Covid këtë vit

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Përfaqësuesit e Luginës të përçarë, Ragmi Mustafa i thotë Shqiprim Arifit “mos iu zgërdhij Vulinit”

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Të gjitha vendimet që mori sot Qeveria

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Rishfaqet Shefqet Krasniqi ka një kërkesë për Kurtin e Osmanin

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Shoqata e Gastronomëve jep detaje për masat e reja, muzika do të jetë e lejuar deri në 21:45

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Qeveria e Kosovës vendos masat e reja anti-Covid-19

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Vonesat me sigurimin e vaksinave, ministri Vitia e fton në takim Bekim Haxhiun e PDK’së që tha se ka kontakt me një kompani

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Rama në Kukës: Më mungon Thaçi, i dërgoj një përqafim, ja pse aeroporti quhet “Zayed”

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Belgjika bën thirrje për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi me një marrëveshje historike

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

Obradoviq: Dokumenti jozyrtar për ndryshimin e kufijve i jep karburant Kurtit

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve