Shpëtohet edhe një nga djemtë e ngecur në një shpellë në Tajlandë

09.07.2018 12:59
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shpëtohet edhe një nga djemtë e ngecur në një shpellë në Tajlandë

Djaloshi i pestë është shpëtuar duke u nxjerrë nga një shpellë në Tajlandë. Mediet raportuan se ai u nxor në një barelë të hënën dhe i dërgua në spital.

Punonjësi e shpëtimit në Tajlandë, rifilluan operacionin e tyre të hënën për të nxjerrë djemtë e tjerë dhe trajnerin e tyre nga shpella.

Ministri i Brendshëm, Anupong Paojina, tha se zhytësit e njëjtë që morën pjesë në operacionin e shpëtimit të dielën, po vazhdojnë punën të hënën, meqë ata janë të familjarizuar me gjendjen në shpellë.

Të dielën, zhytësit shpëtuan katër djem duke lënë prapa tetë të tjerë dhe trajnerin e tyre të futbollit. Grupi kishte ngecur për shkak të vërshimeve në një shpellë në male më tepër se dy javë më parë.

Katër djemtë e shpëtuar u dërguan me ambulanca dhe helikopterë në spitalin Chiang Raim ku gjendja e tyre u përshkrua si “jo dhe aq e keqe”.

Familjarëve nuk u është thënë se cilët nga djemtë janë shpëtuar.

Autoritetet besojnë se duhen edhe katër ditë për t’i nxjerrë të gjithë. Por koha po kalon.

Shpëtimtarët u zgjuan nën një qiell me re të hënën pas disa orë shirash monsune gjatë natës. Departamenti meteorologjik tajlandez tha se ka gjasë prej 60 për qind për shi të hënën dhe një mot me rrufe gjatë gjithë javës.

Autoritetet thanë se shirat e natës nuk e kanë ndryshuar nivelin e ujit ne shpellën ku kanë ngecur djemtë dhe trajneri i tyre.

Trembëdhjetë zhytës nga gjithë bora dhe pesë nga marina tajlandeze janë përfshirë në operacionin e shpëtimit. Ata vlerësohen ndër zhytësit më të mirë në botë, por operacioni është shumë sfidues madje edhe për ekspertë të tillë.

Një vullnetar, ish pjesëtari i marinës tajlandeze, Saman Gunan, humbi jetën të premten gjatë operacionit.

Ndërkohë, niveli i oksigjenit në shpellë ka rënë, duke e vështirësuar gjendjen e djemve, që kanë pakur shumë pak ushqime dhe ujë, që nga data 23 qershor, kur ata ngecën në shpellën 10 kilometra të thellë.

Trajneri 25-vjeçar që shoqëron djemtë i ka falënderuar njerëzit për mbështetjen e tyre dhe u ka kërkuar falje prindërve për këtë ngjarje.

Presidenti Donald Trump shkroi në Twitter të dielën se qeveria amerikane po bashkëpunon ngushtë me zyrtarët tajlandezë, për shpëtimin e djemve.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

E enjtja e përgjakshme në Gjilan: Kamioni mori gjithçka para vetes, mbyti një person dhe i lëndoi mbi 20 të tjerë

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Limaj, ka reaguar pas aksidentit i cili ndodhi sot në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Qerim Çoçaj është viktima e aksidentit të rëndë në Gjilan

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Juniku, Klina e Istogu përfitojnë nga MIT-ja afro 1.5 milionë euro

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Thaçi pranon letrat kredenciale nga ambasadorja e re e Panamasë

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Ministri Shala vizitoi kompaninë “Frutex”

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Prokuroria e Gjilanit jep detaje për aksidentin

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Policia arreston dy persona për punim të temave të diplomave

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Haradinaj: I tronditur nga tragjedia e sotme në Gjilan, qeveria e gatshme për t’ju ofruar ndihmë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Pas tragjedisë së rëndë në Gjilan, Lutfi Haziri ka aktivizuar menjëherë mekanizmat emergjentë

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Shtetet e BE-së nuk e fusin Arabinë Saudite në listë të zezë për shpërlarje parash

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Flasin dëshmitarët e aksidentit në Gjilan, thonë se ishte sulm i qëllimshëm

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Mbahet takimi informues me bizneset prodhuese të Drenasit

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Një i vdekur dhe 10 të lënduar nga aksidenti në Gjilan

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

Aksident i rëndë në qendër të Gjilanit, nuk dihet numri i personave të lënduar

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës

BE-ja reagon për emërimin e Shalës në Agjencinë për Krahasimin dhe Verifikim e Pronës