Shkencëtarët: Në javët e ardhshme të paktën 500 mijë njerëz mund të infektohen me coronavirus

14.02.2020 23:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Shkencëtarët: Në javët e ardhshme të paktën 500 mijë njerëz mund të infektohen me coronavirus

Të paktën 500,000 njerëz mund të infektohen me voronavirus në Wuhan, Kinë – epiqendra e shpërthimit vdekjeprurës – deri në kohën kur numri i rasteve rritet brenda javëve të ardhshme, sugjeron një raport i ri. 

Sëmundja ka mbytur më shumë se 1.300 njerëz dhe ka infektuar mbi 64,000. Deri më tani, raste janë raportuar në të paktën 28 vende të tjera. Një shumicë e madhe e vdekjeve kanë ndodhur në provincën Hubei, ku Wuhan është kryeqyteti, transmeton Telegrafi.

Shkencëtarët në Londër bashkuan një model matematikor në mënyrë që të vlerësojnë transmetimin e virusit në Wuhan.

Sipas analizave të tyre, sëmundja ka të ngjarë të arrijë kulmin nga mesi i shkurtit deri në fund të tij, megjithëse ka ende paqartësi rreth kur dhe sa i gjerë mund të jetë kulmi. Studiuesit kanë bazuar parashikimet e tyre në supozimet rreth virusit, duke përfshirë që periudha standarde e inkubacionit është 5.2 ditë dhe se popullsia e Wuhan në rrezik ishte afërsisht 10 milionë njerëz.

Adam Kucharski, një profesor i asociuar i epidemiologjisë së sëmundjes infektive në qendrën e kërkimit, i tha Bloomberg se bazuar në të dhënat aktuale, sëmundja ka të ngjarë të ketë një “prevalencë kulmi” prej 5% të popullsisë së Wuhan.

Sipas Kucharski, kjo mund të përkthehet të paktën një në çdo 20 njerëz të qytetit duke u infektuar nga koha kur maja e virusit, ose rreth 500,000 njerëz.

Që nga mbrëmja e së dielës, qeveria Hubei vlerësoi se ka pasur gjithsej 29.631 raste të virusit në provincën Hubei, përfshirë 16.902 në Wuhan. Qeveria vlerësoi se shkalla e vdekshmërisë për sëmundjen në qytetin Wuhan ishte afërsisht 4%, që nga e diela.

Autoritetet kineze kanë futur në karantinë qytetin Wuhan dhe rreth 20 qytete të tjera kineze në mënyrë që të frenojnë përhapjen e sëmundjes, duke çuar në një bllokim të rreth 60 milionë njerëzve. Si numri i vdekjeve ashtu edhe numri i pacientëve të infektuar tejkalojnë ato të shpërthimit të SARS në 2003.

Organizata Botërore e Shëndetit muajin e kaluar e shpalli shpërthimin një emergjencë të shëndetit publik, dhe presidenti Kinez Xi Jinping tha që virusi paraqet një “kërcënim të rëndë”.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rasti “Veteranët”, Ramush Haradinaj s’shkon në seancë

Rasti “Veteranët”, Ramush Haradinaj s’shkon në seancë

Konjufca në Konferencë me Ivica Daçiqin

Konjufca në Konferencë me Ivica Daçiqin

Kinezët po e përhapin me qëllim koronavirusin, pështyjnë edhe në ashensor

Kinezët po e përhapin me qëllim koronavirusin, pështyjnë edhe në ashensor

Interi i pasur ka marr vendim për shitjen e Martinez

Interi i pasur ka marr vendim për shitjen e Martinez

Burg për hajnin e pulave

Burg për hajnin e pulave

Edhe pse ka pasur ndër vite rritje të buxhetit për reforma në arsim dhe suksesi dihet, ministrja Bajrami thotë se Qeveria Kurti do të rris përsëri buxhetin

Edhe pse ka pasur ndër vite rritje të buxhetit për reforma në arsim dhe suksesi dihet, ministrja Bajrami thotë se Qeveria Kurti do të rris përsëri buxhetin

Nis Samiti i Londrës

Nis Samiti i Londrës

Nuk dihet se si janë punësuar, mirëpo nënpunësve kërkohet që mos t’i shkëputet kontrata

Nuk dihet se si janë punësuar, mirëpo nënpunësve kërkohet që mos t’i shkëputet kontrata

Sipas AAK’së, taksa paska rritur punësimin!

Sipas AAK’së, taksa paska rritur punësimin!

Ministri i Jashtë i Kosovës ngushëllon homologun turk për viktimat nga termeti

Ministri i Jashtë i Kosovës ngushëllon homologun turk për viktimat nga termeti

Për herë të parë krah njëri-tjetrin  Albin Kurti dhe Ana Bërnabiq!

Për herë të parë krah njëri-tjetrin Albin Kurti dhe Ana Bërnabiq!

Rrëfimet e grave kosovare: Këto janë torturat që i përjetuam në Siri

Rrëfimet e grave kosovare: Këto janë torturat që i përjetuam në Siri

Hoxha kontraverz dhe xhemati i tij  nga Drenica, protestojnë para BIK’ut

Hoxha kontraverz dhe xhemati i tij nga Drenica, protestojnë para BIK’ut

Kurti do ta takoj Bërnabiqin, pa kërkuar kjo e fundit falje për krimet e kryera nga Serbia para dhe gjatë vitit 1999 !

Kurti do ta takoj Bërnabiqin, pa kërkuar kjo e fundit falje për krimet e kryera nga Serbia para dhe gjatë vitit 1999 !

Në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor në Londër, pjesëmarrës edhe Kosova

Në Samitin e Investimeve për Ballkanin Perëndimor në Londër, pjesëmarrës edhe Kosova

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin

Kurti në Londër pritet të ketë për herë të parë përballë Brnabiqin