SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

18.03.2019 23:52
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

Intel sot bëri publike planet se nënkontraktori Cray do të ndërtojë superkompjuterin e parë në botë me 1 ekzaflops performancë që është e barabartë me 1 kuintilion përllogaritje në sekondë.

Superkompjuteri do të vihet në funksion në 2021. Kompania thotë se sistemi 500 milionë dollarësh i quajtur Aurora do të ndërtohet për inteligjencën artificiale por edhe përllogaritjet kompjuterike tradicionale të performancës së lartë në avancimin shkencor dhe zbulime.

Intel kishte planifikuar të ndërtonte në 2018-ën një superkompjuter me 180 petaflops performancë por që braktisi planet pasi mësoi se Kina ishte duke ndërtuar një sistem që kalonte 1 ekzaflops në 2020-ën.

Në zemër të Aurora do të jetë procesori Intel Xeon shoqëruar nga memoria e gjeneratës së re Optance DC.

Ai vjen në një kohë kur SHBA dhe Kina kanë nisur një luftë armatimi teknologjik. Aktualisht SHBA ka 10 superkompjuterët më të shpejtë në botë. Aktualisht dy superkompjuterët e Kinës, TaihuLight dhe Tianhe-2A rënditen në vendin e tretë dhe të katërt respektivisht me 125 dhe 100 petaflops performancë.

Kina tashmë ka tejkaluar SHBA për herë të parë në listën e 500 superkompjuterëve më të fuqishëm në botë. Kina kishte 202 ndërsa SHBA 143.

Sipas një raporti në 2018-ën SHBA ra në 108 ndërsa Kina shkoi në 229. Japonia vjen pas tyre me 31 superkompjuterë, Britania me 20, Franca me 18, Gjermania me 17 dhe Irlanda me 12. /PCWorld Albanian

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

SHBA kërkon të ndërtojë superkompjuterin më të fuqishëm në botë

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

MySpace humbet 50 milion këngë ngarkuar gjatë viteve 2005-2013

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)

Kinezi pagoi 1.2 milion euro për një pëllumb, tri herë më shumë se rekordi i paguar për këtë shpezë garuese (Foto)

Oppo thotë se kamera e motorizuar selfie u mbijeton 100 përdorimeve në ditë për 6 vite

Oppo thotë se kamera e motorizuar selfie u mbijeton 100 përdorimeve në ditë për 6 vite

Shkoi për të bërë fushatë, presidentit të Afrikës së Jugut iu prish plani – mbeti i mbërthyer për katër orë në tren (Video)

Shkoi për të bërë fushatë, presidentit të Afrikës së Jugut iu prish plani – mbeti i mbërthyer për katër orë në tren (Video)

WhatsApp me dy funksione që do të luftojnë lajmet e rreme

WhatsApp me dy funksione që do të luftojnë lajmet e rreme

Erërat e fuqishme e rrëzuan në shkurre, derisa po dilte nga dera e shtëpisë për t’i shëtitur qentë (Video)

Erërat e fuqishme e rrëzuan në shkurre, derisa po dilte nga dera e shtëpisë për t’i shëtitur qentë (Video)

Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Një softuer është shkaktari i rrëzimit të dy Boeing 737 Max

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Blenë gabimisht në ankand një shtëpi të vjetër, nisin ta meremetojnë sepse po u pëlqen lokacioni (Foto)

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

Apple risjell iPad Air në treg me një version 10.5-inç

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

1/3 e aplikacioneve antivirus në Android nuk ofrojnë fare mbrojtje

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)

Përleshje ndërmjet dy pasagjerëve në aeroplan, nuk mungoi as “kafshimi i hundës” (Video)

Internet Archive do të ruajë përmbajtjet e Google+ edhe pas mbylljes më 2 Prill

Internet Archive do të ruajë përmbajtjet e Google+ edhe pas mbylljes më 2 Prill

Përcjellësit të dhëndrit i bie të fikët gjatë ceremonisë martesore – thyen dhëmbët (Video)

Përcjellësit të dhëndrit i bie të fikët gjatë ceremonisë martesore – thyen dhëmbët (Video)

ICT Awards në bashkëpunim me Aftësi për Punë S4J organizoi në Lezhë Bootkampin ICTS

ICT Awards në bashkëpunim me Aftësi për Punë S4J organizoi në Lezhë Bootkampin ICTS

Një studim thotë se ora inteligjente Apple Watch zbulon sëmundjet e zemrës

Një studim thotë se ora inteligjente Apple Watch zbulon sëmundjet e zemrës