Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

10.05.2020 11:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

15 milionë euro është importi i Serbisë në Kosovë, që nga 1 prilli kur është vendosur reciprociteti me këtë shtet.

Zëdhënësi i Doganës, Adriatik Stavileci, tha se këto shifra mund të ndryshojnë në ditët e ardhshme. Në një intervistë për Ekonomia Online, Stavileci shtoi se nga hyrja në fuqi e reciprocitetit kanë parë një import të ulët porse ky numër ka filluar të rritet.

“Po që nga heqja e masës prej 100 për qind nga data 1 prill e këtij viti, e deri më tani, ne kemi import rreth 15 milionë euro të produkteve me vlerë nga Serbia, që do të thotë se në fillim të muajit prill ne kemi parë një import më të ulët, deri sa me kalimin e ditëve ky import ka nisur duke u rritur”, tha ai.

Nga Serbia pos industrisë së ushqimit, hyjnë edhe medikamentet. Stavileci thotë se disa prej tyre kanë qenë donacione, ndërsa pjesa tjetër import komercial.

“Medikamentet janë duke hyrë nga vendet tjera por edhe nga Serbia kemi pasur import të medikamenteve, normalisht një pjesë kanë qenë edhe donacione dhe një pjesë kanë qenë importe komerciale, por sidoqoftë, trendi kryesorë nga Serbia është industria ushqimore”, u shpreh ai.

Stavileci ka thënë se importet nga Serbia kanë dokumentacion të rregullt dhe se i referohen Kosovës me si shtet dhe janë në përputhje me Kushtetutën, raporton Ekonomia Oline.

“Në fillim të muajit prill, pas heqjes së tarifës 100 për qind, ne kemi parë disa importe nga Serbia të cilët kanë pasur probleme me dokumentacion, derisa me kalimin e kohës, të gjitha importet që zhvillohen në Kosovë nga Serbia janë në rregull me dokumentacionin të cilën ata e dorëzojnë te dogana e Kosovës. Nuk mund të themi se kemi parë ndonjë rast ku ka importe jo të rregullta apo ku ka terme që nuk i referohen Kosovës ashtu siç duhet”, u shpreh ai për EO.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


​Bizneset me shitje të pakta pas rihapjes, konsiderojnë se mund të falimentojnë

​Bizneset me shitje të pakta pas rihapjes, konsiderojnë se mund të falimentojnë

Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

Serbia nga 1 prilli ka eksportuar 15 milionë euro, i referohet Kosovës si shtet

Schengeni mbetet i mbyllur deri më 15 qershor

Schengeni mbetet i mbyllur deri më 15 qershor

Pandemia rëndon edhe më shumë gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Pandemia rëndon edhe më shumë gjendjen e shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Ahmeti pas rasteve të reja: Të jemi edhe më tutje të kujdesshëm, ose na kthehen masat më të rrepta

Ahmeti pas rasteve të reja: Të jemi edhe më tutje të kujdesshëm, ose na kthehen masat më të rrepta

Edhe tetë raste me koronavirus në Kosovë, shërohen 31 pacientë të tjerë

Edhe tetë raste me koronavirus në Kosovë, shërohen 31 pacientë të tjerë

Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Turqi: Rreth 90 mijë njerëz shërohen nga koronavirusi

Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

Studimi i ri: Virusi u përhap që në tetor

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

​Selimi: Pavarësia e sistemit tonë juridik është e domosdoshme

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Një laborator privat në Prishtinë kryen ilegalisht teste për Covid-19

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Epidemiologu kosovar: Koronavirusi do jetë më i butë nëse paraqitet prapë në vjeshtë

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Xhamitë në Kosovë pritet të hapen në fazën e dytë të lehtësimit të masave

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Kushtetuesja pritet të marrë vendim para 29 majit për dekretin e Thaçit

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Rreth 45 mijë kërkesa për shtyrje të kredive nga kosovarët – vlera 1.3 miliardë euro

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Thaçi: Presim nga BE’ja heqjen e vizave dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli

Sovraniteti formë demokratike që buron nga populli