Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

27.11.2020 18:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rreth 60 për qind më pak mërgimtarë nga Zvicra në Kosovë këtë vit

Numri i përgjysmuar i mërgimtarve këtë vit nga Zvicra. Gjermania dhe Austria.

Referuar statistikave të vitit 2019, në raport me vitin që jemi tani, 2020, mërgimtarët nga Zvicra kanë ardhur shumë më pak në Kosovë.

Sipas raporteve të fundit që ka siguruar Albinfo.ch, 59.7% e mërgimtarve zviceranë, këtë vit kanë qenë më pak në Kosovë. Përkatësisht nga 595,456 mërgimtar që kishin ardhur në vitin 2019, këtë vit është përgjysmuar numri i tyre në 239,308 persona të ardhur.

Ngjashëm ka ndodhur edhe me mërgimtarët nga Gjermania, ku rreth 58% kanë qenë më pak krahasuar me vitin 2019. Sipas statistikave nga 529,362 mërgimtarë sa ishin në Kosovë në vitin 2019, këtë vit, ka rënë numri në 236,876 persona të ardhur, shkruan albinfo.ch.

Ndërkohë, edhe shqiptarët nga Austri ka pasur gati numër të përgjysmuar në raport me vitin e kaluar me rreth 49% më pak. Në vitin 2019 në Kosovë kishin ardhur 71,614 persona nga Austri, ndërsa në të njëjtën periudhë kohore këtë vit ka qenë vetëm 36,742 persona.

Arsyeja tashmë dihet, pasi që pandemia ka kapluar gjithë botën, veçmas shtetet evropine.

Komentet

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

11 viktima e 364 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e  lajmeve të rreme

Mosbesim ndaj vaksinave si pasojë e lajmeve të rreme

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

Mbyllet spitali Covid-3 në Tiranë, shkak bëhet ulja e numrit të pacientëve

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

A do t’iu konfiskohet pasuria edhe qytetareve të zakonshëm me ligjin e ri?

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Të ndryshojë preambula për Kosovën në kushtetutën serbe, Daçiq: Histori boshe

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Mbetet ora policore, hapet gastronomia – këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Vuçiq flet për mundësinë e ndryshimit të kufijve në Ballkan dhe bashkimin e Kosovës me Shqipërinë

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Kurteshi: Shumica e medieve në Kosovë – produkt i krimit të organizuar

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Deputetja e LDK-së: Pushteti “Krejt dhe Drejt” po i frikëson gazetarët

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mitrovicë: Konflikti në mes të dy policëve që la të vdekur një person dhe tre të plagosur

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Mavraj: Më habiti pakëz nënshtetësja gjermane me thirrjet për aksion kundër mediave, të tjerët jo

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Biznesmeni i njohur i dyshuari për vrasjen e të riut në Mitrovicë

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Super Akil Gjakova, fiton të artën në Kampionatin Evropian

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Ky është 27 vjeçari që u vra sot në Mitrovicë, ishte djal hasreti

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Miftaraj: Sa herë kufizohet liria e shprehjes, rrezikohet demokracia

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?

Skandali me pasaportat false rrezikon liberalizimin e vizave?