Rolling Stones paralajmërojnë Trump që të mos i përdor këngët e tyre – ose të ballafaqohet me veprim juridik

28.06.2020 10:12
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rolling Stones paralajmërojnë Trump që të mos i përdor këngët e tyre – ose të ballafaqohet me veprim juridik

Rolling Stones kanë paralajmëruar Presidentin e SHBA Donald Trump se ai mund të përballet me veprime ligjore nëse vazhdon të përdorë këngët e tyre në tubimet e tij të fushatës.

Një deklaratë nga ekipi juridik i grupit thoshte se po punonte me organizatën e të drejtave të performancës, BMI, për të ndaluar përdorimin e paautorizuar të muzikës së tyre.


Fushata Trump përdori këngën You Can’t Always Get What You Want( Nuk Mund Të Marrësh Gjithmonë Atë Që Dëshiron ) në tubimin e javës së kaluar në Tulsa, Oklahoma. E njëjta këngë është përdorur nga fushata Trump gjatë zgjedhjeve të vitit 2016 në SHBA. “The Rolling Stones” nuk e miratojnë Donald Trump “, kishte shkruar grupi në vitin 2016 në Twitter.


Në një deklaratë të lëshuar të Shtunën, përfaqësuesit për grupin thanë se “hapat e mëtutjeshëm për të përjashtuar” zotin Trump nga përdorimi i materialit të Rolling Stones në fushatat e ardhshme presidenciale ishte i domosdoshëm pasi të ishin injoruar direktivat e mëparshme “pushim dhe ndalim”. BMI raportohet se ka njoftuar fushatën e Trump në emër të Stones se përdorimi i këngëve të tyre pa leje do të përbëjë një shkelje të marrëveshjes së saj të licencimit, dhe do të jetë subjekt i veprimit juridik, raporton BBC News.

Në prill Rolling Stones – me në krye këngëtarin 76-vjeçar Sir Mick Jagger - publikuan single-in e tyre të parë të ri në tetë vjet, Living In A Ghost Town.
 
Në fillim të këtij muaji, familja e muzikantit rock, Tom Petty lëshoi ​​një letër të ndaluar dhe dëshpëruese për fushatën Trump mbi përdorimin e paautorizuar të këngës së tij I Won't Back Down në tubimin Tulsa.
 
Në një deklaratë të postuar në Twitter, familja tha se artisti i ndjerë "nuk do të dëshironte kurrë një këngë të tij të përdorur për një fushatë të urrejtjes".
Image
Petty vdiq në 2017 nga një mbidozë aksidentale e drogës pasi mori qetësues kundër dhimbjes, në moshën 66 vjeç.
 
Fushata do të vazhdojë në muajt e ardhshëm përderisa Z. Trump përgatitet të përballet me kandidatin e Partisë Demokratike Joe Biden në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Rolling Stones paralajmërojnë Trump që të mos i përdor këngët e tyre – ose të ballafaqohet me veprim juridik

Rolling Stones paralajmërojnë Trump që të mos i përdor këngët e tyre – ose të ballafaqohet me veprim juridik

Priten rezultatet e 140 personave të dyshuar për koronavirus në Prishtinë

Priten rezultatet e 140 personave të dyshuar për koronavirus në Prishtinë

Thaçi sonte u drejtohet qytetarëve për herë të parë pas ngritjes së aktakuzës nga Specialja

Thaçi sonte u drejtohet qytetarëve për herë të parë pas ngritjes së aktakuzës nga Specialja

Drejtori i Infrastrukturës në Ferizaj i infektuar me Covid-19

Drejtori i Infrastrukturës në Ferizaj i infektuar me Covid-19

Realizohet fluturimi i parë në Aeroportin e Prishtinës pas 3 muaj ndërprerje

Realizohet fluturimi i parë në Aeroportin e Prishtinës pas 3 muaj ndërprerje

Gjermania shënon vetëm tri viktima të koronavirusit për 24 orë

Gjermania shënon vetëm tri viktima të koronavirusit për 24 orë

IKSHPK: 2.542 të infektuar, 47 të vdekur dhe 1.148 të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

IKSHPK: 2.542 të infektuar, 47 të vdekur dhe 1.148 të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

Të pavërtetat e Trumpit për ish-presidentin Obama

Të pavërtetat e Trumpit për ish-presidentin Obama

Tahiri bën thirrje për kujdes dhe respektim të masave ndaj COVID-19

Tahiri bën thirrje për kujdes dhe respektim të masave ndaj COVID-19

Sa e punojnë tokën Kosovarët

Sa e punojnë tokën Kosovarët

Aksident trafiku në “Kodrën e Diellit”, rrokulliset një veturë

Aksident trafiku në “Kodrën e Diellit”, rrokulliset një veturë

2 mijë euro pagë, pak punë për deputetët

2 mijë euro pagë, pak punë për deputetët

Lajm i mirë për Istogun: Shërohen 12 të infektuar nga koronavirusi

Lajm i mirë për Istogun: Shërohen 12 të infektuar nga koronavirusi

Numër alarmant të infektuarish nga koronavirusi në Prishtinë

Numër alarmant të infektuarish nga koronavirusi në Prishtinë

MINISTRIA E SHËNDETËSISË PUBLIKON MASAT ANTI-COVID PËR PALESTRAT SPORTIVE

MINISTRIA E SHËNDETËSISË PUBLIKON MASAT ANTI-COVID PËR PALESTRAT SPORTIVE

Apeli i IKShPK: Bartja e maskave mbetet obligative!

Apeli i IKShPK: Bartja e maskave mbetet obligative!