Rekordi i Deschamps, i pari si trajner dhe lojtar që ka arritur në finale të Kampionatit Botëror dhe Kampionatit Evropian

11.07.2018 09:05
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rekordi i Deschamps, i pari si trajner dhe lojtar që ka arritur në finale të Kampionatit Botëror dhe Kampionatit Evropian

Trajneri i Francës, Didier Deschamps, ka kaluar në finale të Kampionatit Botëror pasi e mposhti Belgjikën.

Goli i Samuele Umtiti ishte vendimtar në këtë sukses të Francës.

Franca e ka fituar një herë Kupën e Botës dhe atë në vitin 1998, kur kapiten ishte pikërisht Deschamps, duke e mposhtur në finale Brazilin me rezultat 3-0.

Didier Deschamps, trajner i Francës (Getty Images)

Trajneri ka refuzuar të bëjë krahasime mes kësaj gjenerate dhe asaj para 20 viteve, duke thënë se duan ta shkruajnë një faqe të re të lavdishme të historisë së futbollit francez.

Deschamps ka thyer një rekord që askush nuk e kishte arritur deri më tani.

Didier Deschamps me lojtarët (Getty Images)

Ai është kthyer në njeriu e parë që ka arritur në finale të Kampionatit Botëror dhe Kampionatit Evropian, si lojtar dhe di trajneri.

Dallimi qëndron se ai i kishte fituar të dy trofetë si lojtar në vitet 1998 dhe 2000.

Në anën tjetër është një humbje e marr para dy vitesh, ku Franca e tij humbni nga Portugalia në finale. /Telegrafi/   

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Nuk jeni të vetëdijshëm sa i shkatërroni veprimet pozitive të kafes: Këto gjashtë gabime të gjithë i bëni!

Nuk jeni të vetëdijshëm sa i shkatërroni veprimet pozitive të kafes: Këto gjashtë gabime të gjithë i bëni!

Ja si lapsi S-Pen i telefonëve Galaxy Note do të përdoret edhe si kamër

Ja si lapsi S-Pen i telefonëve Galaxy Note do të përdoret edhe si kamër

Te Reali të pakënaqur me barazimin, Vazquez: Merituam më shumë

Te Reali të pakënaqur me barazimin, Vazquez: Merituam më shumë

Nxirret trupi nga avioni që bartte Emiliano Salan dhe David Ibbotsonin, nuk dihet ende i kujt është

Nxirret trupi nga avioni që bartte Emiliano Salan dhe David Ibbotsonin, nuk dihet ende i kujt është

Një dyqan i lirë rus në Gjermani është mbyllur pas pesë ditësh, sepse është shitur i gjithë malli!

Një dyqan i lirë rus në Gjermani është mbyllur pas pesë ditësh, sepse është shitur i gjithë malli!

Doni të përdorin Windows 7 pas 2020 të sigurtë? Atëherë duhet të paguani

Doni të përdorin Windows 7 pas 2020 të sigurtë? Atëherë duhet të paguani

Bayern Munich vetëm pas vazhdimeve kalon në çerekfinale të DBF Pokal

Bayern Munich vetëm pas vazhdimeve kalon në çerekfinale të DBF Pokal

Konsumi i pemëve dhe perimeve, përmirëson anën fizike dhe emocionale të njeriut

Konsumi i pemëve dhe perimeve, përmirëson anën fizike dhe emocionale të njeriut

Kupa e Mbretit, Barcelona 1-1 Real Madrid: Notat e lojtarëve, Malcom më i miri

Kupa e Mbretit, Barcelona 1-1 Real Madrid: Notat e lojtarëve, Malcom më i miri

Tesla përsëri zbret çmimin e makinës elektrike Model 3

Tesla përsëri zbret çmimin e makinës elektrike Model 3

Notat e lojtarëve, Everton 0-2 Manchester City: Shkëlqen Laporte, dështon Pickford

Notat e lojtarëve, Everton 0-2 Manchester City: Shkëlqen Laporte, dështon Pickford

Prishtina mëson të enjten kundërshtarin në eliminimit direkt të FIBA Europe Cup

Prishtina mëson të enjten kundërshtarin në eliminimit direkt të FIBA Europe Cup

‘Kopshti i mrekullive’ në Dubai (Foto)

‘Kopshti i mrekullive’ në Dubai (Foto)

Divizioni i lojërave të Microsoft tashmë njihet si Xbox Studios

Divizioni i lojërave të Microsoft tashmë njihet si Xbox Studios

Prishtina shkruan historinë duke e fituar dramën ndaj Pinar Karsiyakas, kalon në fazën play-off të FIBA Europe Cup

Prishtina shkruan historinë duke e fituar dramën ndaj Pinar Karsiyakas, kalon në fazën play-off të FIBA Europe Cup

Me këtë metodë të doktorit të Harvardit do të flini brenda një minute!

Me këtë metodë të doktorit të Harvardit do të flini brenda një minute!