Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

13.03.2019 16:34
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rasti “Medicus”: Si dështoi që krahu i djathtë i “vampirit” të mos ekstradohet në Kosovë

Institucionet shtetërore dështuan përsëri që të ekstradojnë në Kosovë njërin prej të dyshuarve kryesorë në rastin “Medicus”


Marsi i këtij viti shënon dështimin e radhës të autoriteteve kosovare të drejtësisë për ekstradimin në Kosovë të mjekut izraelit, Moshe Harel.

Harel konsiderohet si njëri ndër celulat kryesore të grupit të akuzuar për transplantim veshkash, i njohur si rasti “Medicus”.

Madje, Prokuroria kishte ngritur aktakuzë të veçantë ndaj Moshe Harel, njëlloj siç kishte bërë me mjekun Yusuf Sonmez, i njohur si doktor “Vampiri”, dhe njëri nga akterët kryesorë të rrjetit të transplantimit të organeve.

Sipas aktakuzës, Hareli ka qenë ndërmjetësi kryesor në sigurimin, shitblerjen dhe transplantimin e organeve njerëzore, e i njëjti ishte arrestuar nga autoritetet e Qipros në bazë të një urdhër-arresti ndërkombëtar nga Kosova dhe Rusia.

Arrestimi i tij kishte ndodhur në vitin 2017, ndërkaq që ai qëndroi për dy vite në paraburgim.

Mirëpo, rreth para një jave, Gjykata e Larnakas e liroi atë nga paraburgimi, duke mos e përfillur kërkesën as të Kosovës e as të Rusisë.

Në lidhje me këtë çështje dhe shkaqet e dështimit të ekstradimit të tij, Lajmi.net ka kërkuar përgjigje nga Ministria e Drejtësisë. Nga kjo e fundit kanë bërë të ditur se nuk kanë pranuar asnjë përgjigje nga autoritetet e Qipros për rastin në fjalë.

“Lidhur me pyetjet tuaja, iu njoftojmë se për rastin në fjalë nuk kemi pranuar asnjë përgjigje nga autoritetet e Qipros”, thuhet në përgjigjen e Ministrisë së Drejtësisë.

Teksa nuk janë përgjigjur nëse ekstradimi i tij është bllokuar nga një shtet i tretë, e që mund të ketë qenë Rusia, e cila po ashtu kishte lëshuar urdhërarrest për Moshe Harel.

Kujtojmë, se Gjykata e Apelit e kishte kthyer në rigjykim rastin “Medicus” për të dytën herë.

Lutfi Dervishi, pronar i klinikës ishte dënuar me 7 vjet e gjysmë burg dhe me 8 mijë euro gjobë, ndërsa me një vit ishte dënuar Sokol Hajdini.

Avokati i të akuzuarit Lutfi Dervishi, Besnik Berisha, për lajmi.net ka thënë se caktimi i seancës së radhës është në diskrecion të Gjykatës, dhe se ai beson që shumë shpejtë do të procedohet.

Megjithatë, Berisha tha se duhet të korrigjohet padrejtësia ndaj Lutfi Dervishit dhe familjes së tij.

“Caktimi i seancës është në diskrecion të Gjykatës dhe besoj se shumë shpejtë do të procedohet më rigjykim. Unë dhe klienti im, Lutfi Dervishi jemi të interesuar që sa më parë të fillojë shqyrtimi gjyqësor, në mënyrë që të korrigjohet padrejtësia ndaj tij dhe familjes së tij, si dhe të provohet pafajësia e tij”, ka thënë ai.

Vendimi për dy të akuzuarit nuk do të aplikohet, deri në një vendim tjetër të plotfuqishëm të Gjykatës së Shkallës së Parë./Express/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Ministria e Infrastrukturës hesht përballë kërkesës për heqjen e monopolit në homologim

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Deda: Qeverinë mund ta rrëzonim në qershor, po presim zgjedhjet në LDK

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Dy filma të gjatë Kosovarë mbështeten nga Agjensioni për Film i Maqedonisë Veriore

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Policia me masa shtesë gjatë sezonit veror

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Kryeministri Haradinaj ka një apel të rëndësishëm për bashkatdhetarët

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Shqipëria – 25 mijë euro për Bujanocin, Serbia 40 milionë për serbët e Kosovës

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë