Rama ofendon kosovarët: Taksa është absurde dhe klithmë ndaj Serbisë

17.05.2019 00:01
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rama ofendon kosovarët: Taksa është absurde dhe klithmë ndaj Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Ramush Hardinaj ka akuzuar publikisht homologun e tij Edi Rama se i ka bërë presion gjatë samitit të Berlinit për të hequr taksën. Edi Rama këtë të enjte në Opinion tha të vërtetën e tij, ndërsa akuzoi Haradinaj se ka gënjyer.

“Është perceptim i gabuar, fatkeqësisht ka gënjyer. Nuk i ka kërkuar askush ta heq taksën, është kërkuar pezullimi për t’i dhënë një shans për rifillimin e dialogut nën drejtimin e Merkel dhe Macron. I kam thënë ky është propozim fantastik…”.

Rama ka treguar se taksën e ka mbrojtur në çdo takim, është klithëm që Kosova e bën për tu dëgjuar.

“Mua mund të më thonë çfarë të duan, unë kam të vërtetën time. Nuk kam ndërmend të konsumohem për të besuar të kundërtën, ka qenë një moment ideal që taksa të funksiononte. Si masë tregtare është absurde. Taksën e kam mbrojtur në çdo takim, është klithëm që Kosova e bën për tu dëgjuar. Kosova nuk po merr asgjë dhe Serbia vazhdon hap negociata. Në momentin kur të vinë dy liderët Europës dhe thoin aman ta pezullojmë këtë për 4-6 muaj dhe në do vazhdojmë personalisht që të funksionojë procesi. Tani normalisht pezulloje, se amerikanët thonë hiqe se s’bën.

Rama po ashtu tha se nuk ka pas asjë plan mes tij Hashim Thaçit dhe Aleksandër Vuçiç, ndërsa i cilësoi ide konspirative deklaratat për ndarjen e Kosovës.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Opozita e vendosur të mos ia krijojë kuorumin koalicionit qeverisës

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Prej nga po furnizohet veriu me mallra?

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Një vit masë edukative në burg të miturit që sulmoi romen në Ferizaj

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Momenti kur rrufeja godet aeroplanin në të cilin kishte edhe kosovarë

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Ministria e Drejtësisë akuzon VV-në se njerëzit e saj kanë përfituar “miliona nga monopoli në noteri”

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Gjithçka lidhet me një grua, Del në dritë sekreti që e torturoi Enver Hoxhën deri ditën që ndërroi jetë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Thaçi, letër Trumpit për 4 Korrikun: I përkushtuar të arrijmë marrëveshje paqësore me Serbinë

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Përplasen mes vete zyrtarët e LDK-së dhe AAK-së në Facebook

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Krejt deputetët e ministrat lëvizin lirshëm, pasojat e vizave i vuajnë veç qytetarët e Kosovës

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Lekaj i reagon Mustafës: Ka ikur koha kur keni ndikuar në drejtësi, Facebook’u ju la në shtëpi

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Brenda korrikut përfundojnë zgjedhjet në LDK 

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve

Përfundon seanca ndaj 23 të dyshuarve për dallavere me patentë shoferë, vendimi brenda 48 orëve