Rakiq: Privatizimi, aksion kaubojsh

14.03.2015 10:07
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Rakiq: Privatizimi, aksion kaubojsh

Kryetari i Mitrovicës së veriut Goran Rakiq, ka kërkuar të premten nga Qeveria në Prishtinë dhe nga Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), që urgjentisht ta ndalojë privatizimin e paralajmëruar të aseteve të NT “Lux”, duke paralajmëruar njëkohësisht se “Kosovska Mitrovica”, me të gjitha forcat që ka do ta pengojë privatizimin e aseteve të kësaj ndërmarrjeje”, duke e cilësuar atë “grabitje” e pronës së huaj.

Njëkohësisht, ai ka tërhequr vërejtjen se nëse ndodh ky privatizim do të prishet marrëveshja e koalicionit mes Listës “Srpska” dhe PDK-së e LDK-së, sepse, sipas tij, në marrëveshje janë dakorduar që të ndalohet me këtë lloj privatizimi.

Sipas Goran Rakiqit, AKP-ja, më 9 mars ka njoftuar Komunën dhe punëtorët e objekteve, të cilat dëshiron t’i privatizojë deri në fund të marsit dhe të shpallë tenderin për privatizimin e nëntë objekteve të “Lux”-it, me çka numri i objekteve të kësaj ndërmarrjeje shoqërore për privatizimin në 10 vjetët e fundit ka arritur në rreth 30./zeri/

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


1400 kosovarë u riatdhesuan nga Gjermania që nga fillimi i pandemisë

1400 kosovarë u riatdhesuan nga Gjermania që nga fillimi i pandemisë

EPIK: Qeveria pa adresë politike dhe institucionale për procesin e integrimit Evropian

EPIK: Qeveria pa adresë politike dhe institucionale për procesin e integrimit Evropian

Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Edhe 36 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, tetë të shëruar

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

Vdes një person në Infektivë nga koronavirusi, çon numrin në 31

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

SHBA-ja nis ndihmën për Kosovën pas heqjes së reciprocitetit

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Mali i Zi kërcënon Serbinë me mekanizma të NATO-s, Daçiq: Thirreni edhe UÇK-në

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Lajmet e rreme vështirësojnë betejën kundër COVID-19

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Vuçiq: Do të luftojmë për Kosovën…

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Veseli: Sot u largua vendimi mashtrues i reciprocitetit, kurth i ngritur nga Kurti

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Kurti: Qeveria edhe e paligjshme në Kosovë, edhe në shërbim të Serbisë

Vuçiq reagon pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin

Vuçiq reagon pas vendimit të Qeverisë së Kosovës për reciprocitetin

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Hoti: Presidenti i ka kompetencat e veta, unë të miat, s’lejoj askënd të ndërhyjë

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Për një javë në Kosovë u shtuan më shumë se 50 raste aktive me COVID-19

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Von Cramon e hutuar se kush do ta kryesojë dialogun me Serbinë

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Balaj: Kurti për herë të parë ia dha dy ministri Listës Serbe dhe emëroi një këshilltar serb

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti

Ish-gjyqtarja Mushkolaj konteston kushtetutshmërinë e zgjedhjes së Qeverisë Hoti