Qeveria nuk ngutet me Demarkacionin

20.10.2016 08:51
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Qeveria nuk ngutet me Demarkacionin

Drejtuesit e koalicionit qeverisës e pranojnë se Kosova ka humbur shumë kohë me çështjen e demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, megjithatë thonë se nuk do të nguten për ta proceduar atë marrëveshje në Kuvend pa arritur konsensus me opozitën.

Analistët thonë se nuk mund të thuhet nëse problemi i demarkacionit do të përfundohet shpejt për shkak të qëndrimeve diametralisht të kundërta në mes të pushtetit dhe opozitës, por edhe për shkak të mospajtimeve brenda koalicionit.

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se Qeveria nuk do të ngutet që ta procedojë në Kuvend Marrëveshjen për Demarkacionin pa arritur një marrëveshje me subjektet opozitare. Mustafa ka thënë se do t’i zhvillojë takimet me opozitarët në mënyrë që të arrihet konsensusi.

Kreu i ekzekutivit gjithashtu ka thënë se ky takim ka gjasa që të mbahet edhe në praninë e ambasadorëve të shteteve të QUINT-it, shkruan sot Gazeta Zëri.

“Ne do të ulemi me opozitën, ose në mënyrë të drejtpërdrejtë, ose përmes formave të cilat i kemi siguruar ne deri më tani takimet ndoshta edhe me pjesëmarrje të ambasadorëve të QUNIT-it për çështjet që ndërlidhen edhe me institucionet e Bashkimit Evropian dhe do të bëjmë përpjekje maksimale që ne t’i bashkërendisim qëndrimet tona para se ta procedojmë në Kuvend edhe ky është shkaku që unë nuk po ngutem ta procedojë në Kuvend sepse dëshiroj që të shteren të gjitha mundësitë e dialogut me opozitën në mënyrë që pastaj Demarkacioni të jetë rrjedhojë ose si pasojë e një qëndrimi edhe pajtimi të përbashkët”, ka deklaruar Mustafa

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!
Konkurs për gazetarë dhe praktikantë
artikull i sponzorizuar


Brnabiq: Jemi larg marrëveshjes me Kosovën, shkëmbimi i territoreve nuk mjafton

Brnabiq: Jemi larg marrëveshjes me Kosovën, shkëmbimi i territoreve nuk mjafton

Kurti: Me qeverisjen e Vetëvendosjes do të lirohet nafta për bujqit dhe do të hiqen xhipat e shtrenjtë qeveritarë

Kurti: Me qeverisjen e Vetëvendosjes do të lirohet nafta për bujqit dhe do të hiqen xhipat e shtrenjtë qeveritarë

Haradinaj: Mohimi i lëvizjes së lirë, diskriminim për rininë

Haradinaj: Mohimi i lëvizjes së lirë, diskriminim për rininë

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika po hezitojnë të japin miratim pozitiv për vizat

Holanda, Gjermania, Franca, Belgjika po hezitojnë të japin miratim pozitiv për vizat

Ligji me të cilin Gjermania synon ta mbulojë fuqinë punëtore “rrezikon” Ballkanin

Ligji me të cilin Gjermania synon ta mbulojë fuqinë punëtore “rrezikon” Ballkanin

Rritet shkalla e varfërisë në Maqedoni

Rritet shkalla e varfërisë në Maqedoni

Haradinaj: Idetë për ndryshim kufijsh, maskime për ndarjen e Kosovës

Haradinaj: Idetë për ndryshim kufijsh, maskime për ndarjen e Kosovës

Ish-Shefi i Gjykatës së UÇK’së pajtohet me Sylejman Selimin se politikanët ia montuan burgun

Ish-Shefi i Gjykatës së UÇK’së pajtohet me Sylejman Selimin se politikanët ia montuan burgun

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç’ndodh me BE-në vitin e ardhshëm

Gjermania nuk ndryshon politikën për Ballkanin, por ç’ndodh me BE-në vitin e ardhshëm

Loriana Kuka arrin në finalen e Evropianit U23

Loriana Kuka arrin në finalen e Evropianit U23

Gjermania ia refuzon vizën, kosovari shpërthen në Facebook: Ju bëj thirrje…

Gjermania ia refuzon vizën, kosovari shpërthen në Facebook: Ju bëj thirrje…

Serbia thotë se edhe Grenada e ka tërhequr njohjen, MPJ e Kosovës e mohon Foto: Ilustrim

Serbia thotë se edhe Grenada e ka tërhequr njohjen, MPJ e Kosovës e mohon Foto: Ilustrim

Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Procesi për vizat mund të shtyhet edhe për një kohë

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aksidenti i KFOR-it bëri që mbi 50 udhëtarë të humbasin fluturimin

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Aktori Kushtrim Hoxha, më i miri i Festivalit të Filmit të Bosforit

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve

Analistët: Diskursi i Thaçit për shkëmbin territoresh dëmtoi procesin e njohjeve