Putin vazhdon sulmet – edhe dy opozitarë rusë përfundojnë në spital

08.09.2020 21:45
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Putin vazhdon sulmet – edhe dy opozitarë rusë përfundojnë në spital

Aktivistët rusë të opozitës thanë se u sulmuan sot nga një person i panjohur i cili hodhi një shishe “kimike” në zyrat e tyre në Siberi dhe dy persona u pranuan në spital për trajtim.

Olga Guseva, një aktiviste e Fondacionit Kundër Korrupsionit (FBK) të udhëheqësit të opozitës Alexei Navalny, tha se sulmi ndodhi në mjediset e koalicionit Novosibirsk 2020 në qytetin siberian me të njëjtin emër.

Kjo parti politike po bën fushatë kundër partisë në pushtet të Vladimir Putin dhe komunistëve në zgjedhjet lokale të 13 shtatorit.

“Selia e koalicionit Novosibirsk 2020 sapo është sulmuar: një person i panjohur hyri në zyrë dhe theu një shishe me një kimikat të panjohur. Një takim i ndjekur nga rreth pesëdhjetë njerëz po ndodhte në zyrë,” shkroi ajo në Twitter.

Gruaja tha se dhoma ishte e mbushur me “erë të padurueshme”.

Drejtori i FBK-së Ivan Zhdanov njoftoi në Twitter se dy persona ishin pranuar në spital për ekzaminim. Ai gjithashtu postoi pamje vëzhgimi që tregonte një burrë me xhup me kapuç me një maskë në fytyrë duke hyrë në dhomë, duke hedhur një shishe qelqi në dysheme dhe duke ikur.

Gazeta opozitare MBKh shkruan se me të mbërritur në vendin e ngjarjes, policia tha se kishte një dezinfektues në shishe që përdoret në mjekësinë veterinare dhe ka një “erë të pakëndshme”.

Sulmi vjen pas helmimit të udhëheqësit kryesor të opozitës ruse, Alexei Navalny, me një agjent nervor, thanë mjekët gjermanë që po e trajtonin atë në Berlin. Të hënën, ai u zgjua nga një gjendje kome në të cilën kishte qenë për tre javë.

Anëtarët e opozitës dhe kritikët e qeverisë ruse janë të ekspozuar rregullisht ndaj kërcënimeve dhe sulmeve nga pushteti i presidentit rus dhe shpesh janë viktima të vrasjes.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

Mimoza Kusari thotë se Isa Mustafa dhe Avdullah Hoti shtypin mendimin ndryshe brenda LDK’së

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

OBSH: 180 vaksina antiCOVID-19 në zhvillim

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

The Economist: Një mbështetje e çuditshme e Izraelit nga Serbia dhe Kosova

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Kurti për vizitë në Gjermani, takon politikanë të landeve Baden-Wuerttemberg dhe Bavari

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Mustafa për Osmanin: I pranoj mendimet ndryshe, por jo veprimet ndryshe

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Vuçiqi: Netanyahut do t’ia shpreh mospajtimin rreth njohjes së Kosovës

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

Mustafa: Kurti dhe Osmani e kanë ditur që në ShBA nuk do të ketë ndarje

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

​Tahiri: Parlamenti Evropian konfirmoi mbështetjen për liberalizimin e vizave

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Vetëvendosje: Krimi e korrupsioni problematikat kryesore të Kosovës, Qeveria Kurti do t’i luftojë ato

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

Grenell: Kosovës dhe Serbisë në tallje u propozova që Ujmanin ta quajmë Liqeni Trump

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

​BE kërcënon me veprime ligjore ndaj Britanisë së Madhe për shkak të Brexit

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Raka flet për fillimin e mësimit: Rreziku i infektimit nëpër shkolla ekziston

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Hungaria blen automjete luftarake gjermane Lynx për dy miliardë euro

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Kryeministri i Greqisë: Kemi nevojë për dialog me Turqinë, por jo nën tytën e armës

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Hoti ua çon Osmanit dhe Thaçit marrëveshjen e Uashingtonit

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi

Banka TEB dhe Forumi për Lidership dhe Diplomaci nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi