Prokuroria ngrit 110 aktakuza për 24 orë

03.06.2019 14:22
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Prokuroria ngrit 110 aktakuza për 24 orë

Prokurori i Shtetit, njofton opinionin se për 24 orë ka ngritur 110 aktakuza, kundër 147 personave, për vepra të ndryshme penale të parapara me Kodin Penal të Republikës së Kosovës (KPRK).

Siç thuhet në njoftim, me urdhër të prokurorit, janë ndaluar 14 persona për 48 orë, për vepra të ndryshme penale si dhe, prokurori i shtetit ka bërë 10 kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj 13 personave. Po ashtu, nga prokuroritë themelore janë bërë tri kërkesa për sekuestrim të përkohshëm, përcjell lajmi.net

Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës, ka ngritur një aktakuzë kundër nëntë personave për veprat penale: “Blerja, posedimi, shpërndarja dhe shitja e paautorizuar e narkotikëve, substancave psikotropike dhe analoge , “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve, dhe “Shpëlarje e parasë”.

Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka ndaluar gjithsej gjashtë persona për vepra të ndryshme penale, si dhe, ka ushtruar dy kërkesa për caktim të masës së paraburgimit ndaj katër personave. Gjithashtu, Prokuroria Themelore në Prishtinë ka ngritur gjithsej 43 aktakuza, kundër 51 personave.

Në Prokurorinë Themelore në Prizren, janë ngritur 16 aktakuza, ndaj 24 personave dhe është bërë një kërkesë për sekuestrim.

Prokuroria Themelore e Pejës, ka ngritur 14 aktakuza, kundër 20 personave, dhe ka paraqitur tri kërkesa për caktimin e masës se paraburgimit, ndaj tre personave.

Prokuroria Themelore në Gjilan, ka ndaluar 3 persona, në kohëzgjatje prej 48 orësh, ka paraqitur dy kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj tre personave

dhe ka ngritur 22 aktakuza, ndaj 25 personave, për vepra të ndryshme penale.

Prokuroria Themelore në Gjakovë, gjatë 24 orëve të fundit ka ngritur tri aktakuza, kundër tre personave, për vepra të ndryshme penale dhe ka bërë një kërkesë për caktimin e masës së paraburgimit, ndaj Sh. M., për veprat penale ”Dhuna në familje” dhe “Lëndim i lehtë trupor”.

Prokuroria Themelore në Mitrovicë, ka paraqitur dy kërkesa për sekuestrim.

Prokuroria Themelore në Ferizaj, me urdhër të prokurorit kujdestar, ka ndaluar pesë persona, ka ngritur 11 aktakuza ndaj 15 personave, ka paraqitur dy kërkesa për caktimin e masës së paraburgimit ndaj dy personave, si dhe bërë një kërkesë për sekuestrim. 

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

Maloku pasi u ftua nga Tribunali: Djemtë e mi i nxora jashtë vendit, s’munda t’iu sigurojë kushte në Kosovë

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

A do të mbahet ‘Beer Fest-i’ i radhës në Prishtinë?

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Veseli dorëzon kërkesën për themelimin e Komisionit që heton Listat e Veteranëve

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Çka fshihet pas mashtrimit të Zaevit nga humoristët rusë?

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Haradinaj i reagon Zaevit: Askush s’do ta ndajë Kosovën

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Lajmi i fundit: Naim Malokun e kontakton Gjykata Speciale

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Vetëvendosje kërkon largimin e Thaçit nga presidenca, pasi Zaev zbuloi detaje për ndarjen e Kosovës

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Si kishte rënë Ramush Haradinaj në kurthin e dy komedianëve rusë sikurse miku i tij Zaev

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Adoleshenti amerikan dënohet me burgim të përjetshëm, ia kishte hequr kokën shokut të vet

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Çështjet e mosmarrëveshjeve ndërmjet Bullgarisë dhe Serbisë

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Miliarderi amerikan akuzohet për trafikim vajzash

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Korrupsioni dhe mungesa e reformave ulin besimin ndaj Qeverisë

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Lajmi i fundit: Serbia thotë se pamundësoi pranimin e Administratës Tatimore të Kosovës në IOTA

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ministri i Jashtëm i Bosnjës, taksën nga Kosova e konsideron goditje të rëndë

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Ambasada amerikane në Beograd kërkon ndriçimin e vrasjes së vëllezërve Bytyçi

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë

Dhjetëra mijëra qytetarë protestojnë të qetë në Tiranë