Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

14.03.2019 09:58
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

Legjislacioni që u mundëson autoriteteve ruse për të bllokuar faqet e internetit dhe ndëshkimin për “lajme të rreme” apo për materiale që dëmtojnë shtetin apo publikun, është dërguar në zyrën e presidentit rus, Vladimir Putin për nënshkrim.

Legjislacioni, i cili është konsideruar si kufizues i lirisë së shprehjes është miratuar nga Dhoma e Lartë e Parlamentit me 149 vota per, më 13 shkurt.

Ky projektligj do t’iu lejonte autoriteteve të bllokojnë disa faqe të internetit që publikojnë ato që konsiderohen “lajme të rreme” apo që postojnë materiale që mund të sulmojnë zyrtarët shtetërorë dhe simbolet shtetërore.

Kritikët besojnë se legjislacioni, të cilin Putini pritet ta nënshkruajë, është pjesë e përpjekjeve të Kremlinit për të rritur kontrollin në internet dhe për të shtypur kundërshtarët.

Këshilli Federal dhe Duma shtetërore, që kanë dhënë miratimin e fundit, janë të domunuara nga Partia, Rusia e Bashkuar, që tani është në pushtet.

Më 11 mars, Këshilli Presidencial Rus për Shoqëri Civile dhe të drejta të njeriut i ka bërë thirrje Dhomës së Lartë të parlamentit të kthejë mbrapsht projektligjet dhe ato të kundërshtohen.

Ky Këshill, këshillat e të cilit shumë shpesh injorohen nga Putini, kanë cituar Konventën Evropiane për të Drejta të Njeriut, e cila ka thënë se liria e shprehjes do të kufizohet dhe ka ngritur dyshime nëse ajo që do të transmetohet do të jetë e vërtetë.

Përveç tjerash ky legjislacion ka paraparë gjoba të rënda për të gjithë ata që shkelin masat e reja, pasi ligji, nëse miratohet, të hyjë në fuqi. /REL

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

Projektligji që ndalon “lajmet e rreme” i niset Putinit për nënshkrim

Minecraft arrin në 91 milion lojtarë aktivë

Minecraft arrin në 91 milion lojtarë aktivë

NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

NATO zgjedh BlackBerry për sigurinë e komunikimit

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

200 aplikacione me aduer janë shkarkuar 150 milion herë në Play Store

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

Mbërrin versioni i parë eksperimental i Android Q

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

5G e Galaxy S10 arrin shpejtësi deri në 2.7Gbps në Korenë Jugut

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Bien Facebook dhe Instagram, WhatsApp funksionon normalisht

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Babai pranoi më se 15 mijë telefonata, pas mahisë nga fëmijët e tij me reklamën ku kërkonin t’ia uronin ditëlindjen (Video)

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Spotify padit Apple për “taksën” e App Store

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Pulat ‘u bashkuan për të vrarë dhelprën’ në një shkollë bujqësore në Francë

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Komiteti i Bazelit: Kriptoasetet janë kërcënim për stabilitetin financiar global

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Bleona Qereti ‘çmend’ fansin, ja se çfarë i thotë ai

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Google Drive vjen me dizajnin material në Android dhe iOS

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Nxënësja mbikëqyret nga qeni shtëpiak, përfundon detyrat pa e prekur telefonin (Video)

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

Jep dorëheqjen arkitekti i Avast Vince Steckler

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë

ICT Awards 7 takime në Shkup dhe Tetovë