Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke shkaku i pandemisë

20.05.2020 12:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke  shkaku i pandemisë

Ministri grek i financave, Christos Staikouras, ka thënë se ekonomia e vendit të tij mund të tkurret nga 10 deri në 13 për qind gjatë këtij viti për shkak të masave kufizuese që u morën për ta luftuar përhapjen e koronavirusit.

Christos Staikouras tha për radio-stacionin grek “Real FM” se ekonomia greke mund t’i bëjë ballë një vale të dytë të mundshme të virusit në vjeshtë. Ky shtet qe disa vjet është përballur edhe me pasojat e borxhit dhe krizës ekonomike.

Ky ministër bëri të ditur se qeveria konservatore do t’i përkrahë bizneset dhe do t’i mbrojë vendet e punës si dhe do të bëjë plane për ta luftuar recesionin me një dallim deri në 8 për qind, shkruan “Reuters”, transmeton Gazeta Express.

“Ne synojmë që ta gradualisht ta kthejmë ekonominë në dinamikën që e kishte para krizës shëndetësore, siç ishte në shkurt”, tha ministri Staikouras.

Qeveria është duke e shqyrtuar mundësinë që ta ulë taksën për restorante dhe kafene nga 24 për qind në 13 për qind si pjesë e planit për ta rimëkëmbur sektorin e turizmit.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke  shkaku i pandemisë

Pritet të tkurret për 13 për qind ekonomia greke shkaku i pandemisë

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Turqia: Kemi vendosur tarifa shtesë për më shumë se 800 produkte që hyjnë në këtë shtet

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

Ja la emrin vajzës Republikë, u burgos dhe më pas u ekzekutua në Burgun e Dubravës nga forcat serbe

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

BE, FMN dhe Banka Botërore: Kërkojmë që të ratifikohen marrëveshjet financiare të negociuara për të tejkaluar krizën ekonomike

Në Infektivë 7 raste me COVID-19

Në Infektivë 7 raste me COVID-19

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

The Times: Ekipi i Thaçit thotë se ai s’i frikësohet Speciales, rivalët të kundërtën

Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

Investitorët e huaj: Kërkojë subvencione nga Maqedoni e Veriut

Qeveria nuk shpërblen punëtorët e kompanisë “Pastrimi”

Qeveria nuk shpërblen punëtorët e kompanisë “Pastrimi”

Protesta e dytë kundër shembjes së Teatrit

Protesta e dytë kundër shembjes së Teatrit

Në Kosovë, 15 të shëruar dhe vetëm një i infektuar me COVID-19

Në Kosovë, 15 të shëruar dhe vetëm një i infektuar me COVID-19

Uran Ismaili: Si deputetë të opozitës ne nuk kishim mandatin që ta mbanin qeverinë

Uran Ismaili: Si deputetë të opozitës ne nuk kishim mandatin që ta mbanin qeverinë

Një qershori dita kur pritet të rifillojnë punën gjykatat

Një qershori dita kur pritet të rifillojnë punën gjykatat

150 mijë punëkërkues të regjistruar në Kosovë

150 mijë punëkërkues të regjistruar në Kosovë

Nga 1 marsi deri më 1 maj në Maqedoninë e veriut janë operuar 1.800 pacientë

Nga 1 marsi deri më 1 maj në Maqedoninë e veriut janë operuar 1.800 pacientë

“Marrëveshja Kosovë-Serbi mund të bëhet para zgjedhjeve në SHBA”

“Marrëveshja Kosovë-Serbi mund të bëhet para zgjedhjeve në SHBA”

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik

Biçikletat elektrike e ardhmja e transportit publik