Përplasje në Këshillin Prokurorial të Kosovës, Sylë Hoxhaj braktis mbledhjen

13.03.2015 15:32
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përplasje në Këshillin Prokurorial të Kosovës, Sylë Hoxhaj braktis mbledhjen

Mbledhja e sotshme e Këshillit Prokurorial të Kosovës është shndërruar në të jashtëzakonshme. Me të nisur ajo, kryesuesi dhe u.d. i kryeprokurorit, Sylë Hoxha e ka lëshuar mbledhjen.

Shkas është bërë mandati i dy anëtarëve të KPK-së, Sevdije Morina dhe Jetish Maloku. Kjo çështje ishte kryer javën e kaluar, por prapë është vendosur në rend të ditës. Hoxha ka kërkuar nga Morina e Maloku të largohen nga mbledhja, meqë ka thënë se ka konflikt interesi. Por anëtarët e kanë kundërshtuar këtë duke thënë se çështja është përfunduar në mbledhjen e kaluar kur Jetish Maloku hoqi dorë nga vazhdimi i mandatit duke ia lënë rendin Sevdije Morinës.

“Unë po largohem nga këtu, sepse nuk dua ta shkel ligjin”, ka thënë Sylë Hoxha, duke u larguar në mënyrë demonstrative.

Mbledhjen e ka vazhduar zëvendësi i tij, Idaim Ismajli. Më 4 vota për dhe 2 kundër është votuar të vazhdohet mbledhja. Është duke u diskutuar që mbledhja të vazhdojë me të vetmen pikë të rendit të ditës – shkarkimin e Sylë Hoxhës. Këtë e ka kundërshtuar Florent Muçaj.

Mbledhja është duke vazhduar me shumë diskutime.

 

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Vdes zyrtari i LDK-së

Vdes zyrtari i LDK-së

Serbia kishte lobuar në Maldive për tërheqjen e njohjes së Kosovës qysh më 2009

Serbia kishte lobuar në Maldive për tërheqjen e njohjes së Kosovës qysh më 2009

Ligji për pagat në sektorin publik do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor

Ligji për pagat në sektorin publik do të hyjë në fuqi më 1 dhjetor

Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka

Vuçiq në telashe të madhe, i plas afera me spiunin rus, filmohet gjithçka

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Finlanda: BE-së nuk i ka vdekur truri për zgjerimin

Haradinaj kërkon që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi

Haradinaj kërkon që 28 Nëntori të jetë ditë pushimi

Haradinaj: Kosova e gatshme për marrëveshje me Serbinë në kufijtë ekzistues

Haradinaj: Kosova e gatshme për marrëveshje me Serbinë në kufijtë ekzistues

Haziri dhe Abrashi pjesëmarrës në kongresin e EPP-së në Zagreb

Haziri dhe Abrashi pjesëmarrës në kongresin e EPP-së në Zagreb

Lirimi Janevës nxit akuza mes prokurorisë dhe gjykatës

Lirimi Janevës nxit akuza mes prokurorisë dhe gjykatës

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Frika nga drejtësia, të paktën 10 veteranë të rrejshëm largohen vullnetarisht nga listat

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Aktakuzë për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Tahiri: Është koha të lëvizim drejt anëtarësimit në Konventat e Hagës

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Policia shqipton mbi 1 mijë e 400 gjoba për një ditë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Kurti thotë se sapo të bëhet kryeministër do të nisë reciprocitetin e plotë me Serbinë

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person

Klinë: Policia arreston dy të dyshuar për vjedhje, po kërkojnë edhe një person

Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit

Fëmijët nuk po i gëzojnë të drejtat që u takojnë, bëhet thirrje për respektim të ligjit