Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

05.11.2019 23:40
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve ka ende njerëz që po merren me numërimin e fletëvotimeve.

Kujtojmë se ka përfunduar votimi për subjektet politike, ku nga 1992 vota te numëruara të diasporës, 1154 i takojnë VV-së, ndërkaq 395 vota janë për LDK-në. Nisma ka marrë 26 vota.

Pas përfundimit të këtij procesi, zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi, deklaroi se ka përfunduar numërimi i fletëvotimeve për të cilat i ka obliguar Gjykata Supreme përmes vendimit qe e kanë publikuar sot.

“Janë numëruar 2039 pako dhe ka mbetur edhe proceduralisht që të përmbyllet pjesa edhe sa i përket rezultatit të kandidatëve dhe me kaq po parashihet të përfundojë ky proces”,transmeton klankosova.

“Brenda gjysmë orë mendoj se përfundon edhe kjo. Sa i përket rezultatit përfundimtar të zgjedhjeve, KQZ do të komunikojë me PZAP dhe me Gjykaten Supreme për të marrë konfirmime nëse kanë ndonjë çështje në shqyrtim, e nëse jo KQZ do të procedojë me shpalljen e rezultatit përfundimtar”.

“Ndërkaq, gjatë 24 orëve pas kësaj kandidatët mund të ofrojnë ankesa. Pra KQZ-ja duhet të presë vendimmarrjen e këtyre institucioneve për të parë natyrën e ankesave dhe se çfarë e detyrojnë KQZ-në”.

“Me shpalljen e rezultatit përfundimtar nuk përmbyllet çështja e zgjedhjeve meqë subjektet politike kanë të drejte të bëjnë ankesa në PZAP dhe në Gjykatën Supreme, dhe më pas ne duhet të presim për të parë dhe për të vepruar sipas vendimeve të tyre. Me certifikim përmbyllet procesi zgjedhor dhe pas kësaj njoftohet presidenti”, deklaroi Elezi.

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

Përfundon procesi i numërimit, KQZ pret konfirmim nga PZAP dhe Gjykata Supreme

Hoxha i Mitrovicës kanoset me armë nga gruaja me të cilën ishte në lidhje jashtëmartesore

Hoxha i Mitrovicës kanoset me armë nga gruaja me të cilën ishte në lidhje jashtëmartesore

Haradinaj porosi Kurtit: Po e hoqe taksën, bën gabim që s’të falet

Haradinaj porosi Kurtit: Po e hoqe taksën, bën gabim që s’të falet

Zeka: Vuçiqi flet me Hashim Thaçin, jo me Albin Kurtin

Zeka: Vuçiqi flet me Hashim Thaçin, jo me Albin Kurtin

AAK bëhet gati për zgjedhje të brendshme

AAK bëhet gati për zgjedhje të brendshme

Ambasadori i BE-së në Beograd takon Vuçiqin, pret marrëveshje sa më të shpejtë Kosovë-Serbi

Ambasadori i BE-së në Beograd takon Vuçiqin, pret marrëveshje sa më të shpejtë Kosovë-Serbi

Vjosa Osmani vazhdon vizitat zyrtare në Bruksel, tregon kush e priti atje

Vjosa Osmani vazhdon vizitat zyrtare në Bruksel, tregon kush e priti atje

Vazhdojnë angazhimet në funksion të kampanjës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore

Vazhdojnë angazhimet në funksion të kampanjës vetëdijesuese kundër trafikimit me qenie njerëzore

Policia kontrollon shtëpinë e të dyshuarit në Pejë, i gjen arsenal armësh

Policia kontrollon shtëpinë e të dyshuarit në Pejë, i gjen arsenal armësh

Guvernatori Mehmeti njoftoi ambasadorin e Norvegjisë me zhvillimet në sektorin financiar

Guvernatori Mehmeti njoftoi ambasadorin e Norvegjisë me zhvillimet në sektorin financiar

Aktakuzë për vjedhjen e 24 mijë frangave në një shtëpi në Shtime

Aktakuzë për vjedhjen e 24 mijë frangave në një shtëpi në Shtime

Sassoli: Maqedonia e Veriut nuk mori një ‘Jo’ definitive për hapjen e negociatave 

Sassoli: Maqedonia e Veriut nuk mori një ‘Jo’ definitive për hapjen e negociatave 

Mblidhet qeveria në detyrë, miraton katër pika

Mblidhet qeveria në detyrë, miraton katër pika

Kosova bëhet gati t’i kthejë edhe rreth 100 persona tjerë të mbetur në Siri

Kosova bëhet gati t’i kthejë edhe rreth 100 persona tjerë të mbetur në Siri

Haziri: Njëri nga prioritetet e mia janë familjet pa strehë, pa krahë dhe pa shpresë

Haziri: Njëri nga prioritetet e mia janë familjet pa strehë, pa krahë dhe pa shpresë

OAK shpreh shqetësim për rritjen e tarfiave nga bankat komerciale

OAK shpreh shqetësim për rritjen e tarfiave nga bankat komerciale