Për siguri më të mirë në komunitet mundësohet vetëm nga bashkëpunimi qytetarë-polici

16.12.2019 12:25
Rreshtat+- AShkronjat+- Printo
Për siguri më të mirë në komunitet mundësohet vetëm nga bashkëpunimi qytetarë-polici

Policia e Kosovës, konkretisht Drejtoria e Policimit në Bashkësi dhe Preventivë dhe Komiteti Lokal për Siguri Publike (KLSP) nga komuna e Vushtrrisë, kanë mbajtur sot takimin e nëntëmbëdhjetë të Këshillit Ekzekutiv të Komiteteve Lokale për Siguri Publike.

Me këtë rast u tha se një bashkëpunim mes qytetarëve dhe institucioneve të sigurisë mundëson një siguri më të mirë në komunitet.

Ministrja e Administrimit të Pushtetit Lokal, Adrijana Hodziç, tha se krijimi i komiteteve lokale për siguri publike është në të mirë të qytetarëve dhe institucioneve lokale.

“Krijimi i këtyre mekanizmave lokale të sigurisë përfshijnë mekanizma gjithpërfshirëse që u mundësojnë kryetarëve të komunave të ndajnë informata të rëndësishme dhe të veprojnë për të luftuar krimin dhe ofruar siguri në komuna. MAPL monitoron këta këshilla dhe i mbikëqyrë. Inkurajojë që qytetarët të bashkëpunojnë me Policinë dhe komunat”, tha ajo.

Shefi i misionit të OSBE-së në Kosovë, Jan Braathu, tha se krijimi i komiteteve lokale për siguri publike ka mbledhur anëtarë të të gjitha komuniteteve për të diskutuar për problemet e përbashkëta.

“Kemi arritur shumë në lëvizjen e KLSP-ve këtu në Kosovë. 71 KLSP janë në Kosovë, 590 anëtarë të 66 komiteteve tashmë janë trajtuar dhe kjo e ka rritur kapacitetin e këtyre lidhur me sigurinë, rendin dhe ligjin. Në shumë raste krijimi i komiteteve lokale të sigurisë kanë mbledhur anëtarë të komuniteteve të ndryshme etnike për të folur dhe për të biseduar problemet e përbashkëta. Ky ndërtim i mirëbesimit nuk duhet të nënvlerësohet”, tha ai.

Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm për Operativë në Policinë e Kosovës, Samedin Mehmeti, tha se si polici objektiv kryesor e kanë parandalimin e krimit në bashkëpunim me qytetarët.

“PK është e përkushtuar që çdo qytetarë ta ndjejë vetën të sigurt në Kosovë. Të gjithë ju jeni pjesë e ofrimit të sigurisë, të gjithë ne kemi obligime në ofrimin e sigurisë. Një nga problemet kryesorë që përballet çdo shtet e edhe Kosova është parandalimi i krimit, e një nga objektivat e PK është bashkëpunimi me qytetarët për parandalimin e krimit. Vet fakti se janë 71 këshilla të sigurisë na ndihmon”, tha ai.

Kryetari i Komunës së Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, tha se komunat në përgjithësi ballafaqohen me shumë sfida kur është në pyetje siguria publike në komunitet.

“Bindja ime si kryetar është se komunat në përgjithësi ballafaqohen me shumë sfida kur është në pyetje siguria publike në komunitet. Komunat e Kosovës nuk janë të përgatitura të ballafaqohen me sigurinë publike. 71 komitete në gjithë Kosovën, dy në Vushtrri, është hapi i duhur që të jemi të angazhuar për sigurinë në komunitet”, tha ai.

Tahiri premtoi se Komuna e Vushtrrisë do të ndajë buxhet për të përkrahur projektet e komitetit lokal të sigurisë.

Komentet

Komente

Sqarim: Ndalohen fyerjet dhe përdorimi i gjuhës ofenduese. INFOSOT mban të drejtën e publikimit ose jo të një komenti të caktuar. Përmbajtja e komenteve nuk pasqyron, qëndrim editorial të redaksisë së portalit INFOSOT. Ju faleminderit për mirëkuptimin!


Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Veseli: Albin Kurti mashtrues, nisi reciprocitetin pasi e kuptoi nga Kushtetuesja se nuk do të jetë kryeministër

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Thaçi: Kurti po e rrezikon Shtetin, po i vazhdon mashtrimet patriotike

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Ekspertët në Maqedoninë e V: Fondet për pandeminë të menaxhohen me kujdes

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Për masat shtesë të reciprocitetit, Kurti: Serbia ka ndërruar qasje…, i kundërvihemi me masë reciproke

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Avdullah Hoti propozon ministrat e LDK’së, votohen pastaj në Kryesi

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Lajçak kërkon heqjen e menjëhershme të reciprocitetitP

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Ky është vendimi i plotësuar rreth reciprocitetit me Serbinë

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Daçiq: S’ka dialog pa heqjen e reciprocitetit, duam kompromis por s’do pranojmë Kosovën

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Edhe 12 të shëruar dhe gjashtë raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Thaçi i shokuar me “amaterizmin e Bordit të përkohshëm të KEK-ut dhe servilëve të tyre”

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Nis peticioni i VV-së me kërkesën për zgjedhje

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Mrekullia në Suedi/ 27 vjeçarja me CoVid-19 nga Vlora lind teksa ishte në koma, zgjohet pas 20 ditësh

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

Në dukje një çift normal, zbrazin 20 plumba ndaj policëve (VIDEO)

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

6 zyrtarë të MI-së morën paga shtesë për mbikëqyrjen e një projekti, njëri mori mbi 30 mijë euro

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit

Facebook nuk pranon të marrë masa pas komenteve të Trumpit